Transport drogowy

i

Autor: GITD Transport drogowy

Ruch ciężarówek ma się dobrze pomimo koronawirusa. Wniosek? Towarów w sklepach nie zabraknie

2020-03-30 10:40

Choć w dni powszednie ruch na drogach krajowych zmalał od 25 proc., a w niedzielę do 55 proc. (pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku tego miesiąca), tak już dane dla ruchu ciężkiego przedstawiają się zupełnie inaczej. Spadki są śladowe, a w jednym dniu został nawet odnotowany wzrost. Przepływ towarów nie jest zakłócony, a to oznacza, że w sklepach znajdziemy wszystko czego szukamy.

Dane o ruchu pochodzą z 87 różnych automatycznych stanowisk pomiarowych, ze stacji ciągłych pomiarów ruchu, stanowisk preselekcji wagowej oraz z bramownic kontrolnych systemu viaTOLL. GDDKiA przeprowadziło również analizę ruchu z uwzględnieniem pojazdów ciężkich, wykorzystując dane z 33 stanowisk pomiarowych. Dane z tych stanowisk dla całości ruchu pokazują niemal takie same spadki, od 25 proc. w dni powszednie do 56 proc. w weekend, jak dane pochodzące z wcześniej przytoczonych 87 stanowisk - SPRAWDŹ TUTAJ.  

Analiza, oparta na danych z 33 stacji, wykorzystała również zestawienia o ruchu z innych okresów. Oprócz tygodnia 16-22 marca również pozostałe tygodnie w tym miesiącu (2-8 i 9-15 marca) a także jeden tydzień z lutego (10-16 lutego) oraz średnią wartość dla tygodnia z marca 2019 r.

Pisaliśmy: Koronawirus w Polsce. Czy tylko 2 osoby mogą jechać samochodem w czasie trwania ograniczeń w przemieszczaniu się?

W przypadku ruchu pojazdów ogółem, niezależnie od tego czy dane z tygodnia 16-22 marca, będą zestawione z pierwszym tygodniem marca br., tygodniem z lutego br. czy tygodniem marca z zeszłego roku, wielkości zmian ruchu są podobne. Obserwowane są następujące tendencje, w podziale na dni tygodnia: 

poniedziałek – ruch średnio o ok. 25 proc. mniejszy od typowego 
wtorek - czwartek – ruch średnio o ok. 30 proc. mniejszy od typowego 
piątek – ruch średnio o ok. 35 proc. mniejszy od typowego 
sobota – ruch średnio o ok. 47 proc. mniejszy od typowego 
niedziela – ruch średnio o ok. 57 proc. mniejszy od typowego 

W przypadku ruchu ciężkiego występują dość duże wahania jego wielkości w zależności od odcinków, co może być związane m.in. z ograniczeniami ruchu na granicach. W tygodniu 9-15 marca obserwowano kilkuprocentowe spadki ruchu w stosunku do wielkości typowych, z kolei w tygodniu 16-22 marca odnotowano lekkie wzrosty. W przypadku ruchu ciężkiego najbardziej miarodajne jest porównanie ruchu z tygodnia 16-22 marca z ruchem z pierwszego tygodnia marca, tj. 2-8 marca. Porównywanie z rokiem 2019 wymagałoby uwzględnienia zmian w sieci pomiędzy rokiem 2019 a 2020 i wykluczenia kilku stanowisk z zestawienia.

Pisaliśmy: Koronawirus zmienia branżę taksówkarską. Przegroda izolująca to odpowiedź na nową rzeczywistość

Poniżej zestawienie tygodnia 16-22 marca z tygodniem 2-8 marca: 

poniedziałek – ruch średnio o ok. 2 proc. mniejszy 
wtorek - czwartek – ruch średnio o ok. 5 proc. mniejszy 
piątek – ruch średnio o ok. 2 proc. większy 
sobota – ruch średnio o ok. 10 proc. mniejszy 
niedziela – ruch średnio o ok. 15 proc. mniejszy 

Analiza danych potwierdza spadek ogólnego ruchu pojazdów. Jednak ruch samochodów ciężarowych w dni powszednie utrzymuje się na typowym poziomie, a czasem nawet trochę wyższym niż w normalnych warunkach.  

Ruch na drogach w Polsce

i

Autor: GDDKiA Ruch na drogach w Polsce
Nasi Partnerzy polecają