Chcesz być lepszym kierowcą? Rusza kolejna edycja Ford Driving Skills for Life

2018-05-28 13:57

Rusza trzecia polska edycja cyklu Ford Driving Skills for Life. Po raz kolejny młodzi kierowcy chcący poprawić swoje umiejętności prowadzenia samochodu, przejdą pod okiem doświadczonych instruktorów bezpłatne szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy.

To już trzeci rok z rzędu, w którym Ford nie ustaje w edukacji młodych kierowców. Po sukcesie dwóch poprzednich edycji programu Ford Driving Skills for Life producent samochodów kontynuuje bezpłatne szkolenia z bezpiecznej jazdy i zaprasza do rejestracji oraz udziału.

Krótki staż = brak doświadczenia

Rocznie na drogach Unii Europejskiej w wyniku wypadków ginie ponad 3 tys. młodych ludzi. Niemal 14% osób zabitych ma od 18 do 24 lat, podczas gdy tylko 8% populacji należy do tej grupy wiekowej. Młodzi ludzie są znacznie bardziej narażeni na wypadki drogowe niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Największy wpływ na to mają brak doświadczenia nastoletnich kierowców i rozproszenie uwagi za kierownicą oraz zaburzona zdolność prowadzenia auta.

Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2017 roku w Polsce doszło do 32,7 tys. wypadków drogowych. W co piątym takim zdarzeniu sprawcami byli kierujący w wieku 18-24 lat. Spowodowali ponad 5,5 tys. wypadków, w których zginęło 468 osób, a ponad 7,2 tys. zostało rannych. Biorąc pod uwagę trzymilionową populację polskich kierowców w tym przedziale wiekowym, daje to najwyższy wskaźnik wynoszący 18,3 wypadków na 10 tys. osób. Policja wskazuje, że jedną z najczęstszych przyczyn nieszczęść spowodowanych przez młodych ludzi za kierownicą była zbyt duża prędkość, a o ich ciężkości świadczy ponad 57% zabitych.  Sytuację można uznać za alarmującą, bo jeszcze w 2016 roku ten wskaźnik wynosił 53%.

Selfie zza kółka

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Forda wynika, że jedna na cztery młode osoby z Europy robi sobie "selfie" podczas prowadzenia auta; niemal połowa ankietowanych przyznaje się do korzystania podczas jazdy ze smartfona w celu zrobienia zdjęcia.

Prawo jazdy to za mało

Podstawowy kurs na prawo jazdy uczy nas jak zdać egzamin, a nie jak faktycznie bezpiecznie poruszać się po drogach. Młodzi kierowcy znają teorię, jednak nie wiedzą jak samochód zachowuje się przy dużych prędkościach, kiedy trzeba gwałtownie zmienić pas lub wyhamować. Doświadczenia można nabrać podczas szkoleń w specjalnie przygotowanych do tego ośrodkach. Tam młody kierowca poznaje m.in. jak dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, dlaczego wpada się w poślizg i jakie są tego konsekwencje. Jednak wadą takich szkoleń jest cena – nie każdy młody kierowca może sobie na nie pozwolić.

Zobacz: Młodzi kierowcy powodują wciąż najwięcej wypadków. Ford włącza się w edukację i szkolenia w Polsce

Ford w 2003 roku zainicjował w USA bezpłatny program Driving Skills for Life (DSFL). Na europejski projekt przeznaczono prawie 20 mln dolarów. Jest to cykl praktycznych (od 2013 roku bezpłatnych) lekcji, które obejmują również rozpoznawanie zagrożeń, obsługę pojazdów oraz kontrolę nad prędkością i postrzeganie przestrzenne.

Trzy edycje w Polsce i tysiące przeszkolonych kierowców

Do końca 2017 roku w Polsce w ramach programu Ford Driving Skills for Life przeszkolono już ponad 1100 kierowców w wieku od 18 do 24 lat. Pierwsze zajęcia zorganizowano w 2016 roku.

W 2018 roku Ford kontynuuje cykl i zaprasza 800 młodych polskich kierowców na serię ćwiczeń edukacyjnych DSFL. W efekcie po trzech edycjach szkolenie przejdzie niemal 2000 osób. Czego można spodziewać po tegorocznej turze zajęć?

"Statystyki polskiej policji są dowodem, że tego rodzaju akcje są potrzebne i powinno być ich więcej. Jednym z takich prewencyjnych działań jest program Ford Driving Skills for Life, który zwraca uwagę na problem zbyt dużej prędkości i innych niebezpiecznych zachowań w trakcie prowadzenia samochodu" – mówi Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Zobacz TEST: Ford Fiesta - dorosły hatchback

"Podczas DSFL robimy wszystko by rozwijać świadomość wśród młodych kierowców. Tegoroczną nowością jest specjalny moduł wirtualnych zajęć w ramach kampanii Forda "Podziel się drogą", która promuje wśród kierowców aut i rowerzystów wzajemne zrozumienie na ulicach. Liczę, że przygotowana przez nas trzecia edycja zajęć praktycznych podziała na wyobraźnię młodych osób, pozwoli w praktyce poznać zagrożenia i ocenić własne umiejętności oraz realnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach" – dodał Jasiński.

Plan szkolenia

Szkolenie Ford Driving Skills for Life składa się z dwóch podstawowych elementów – teorii i przede wszystkim części praktycznej. Każdy uczestnik pod okiem doświadczonego instruktora uczy się rozpoznawać potencjalne zagrożenia na drodze, kontrolować prędkość jazdy i utrzymywać optymalną odległość od pozostałych pojazdów oraz panować nad samochodem także w sytuacjach awaryjnych. Młodzi kierowcy poznają też metody opanowania pod- i nadsterowności w samochodach. Nauczą się kontrolowania odległości i sposobów na uniknięcie uderzenia innego auta w tył naszego pojazdu czy zderzenia czołowego.

Pierwsze zajęcia rozpoczną się 9 czerwca w Sosnowcu. Nowością w trakcie trzeciej edycji Driving Skills for Life w Polsce jest kampania Forda "Podziel się drogą" skierowana do kierowców aut i rowerzystów. Podczas wirtualnych warsztatów "obie strony barykady" będą mogły zamienić się miejscami i w bezpiecznych warunkach przekonać się, jak ważne jest wzajemne zrozumienie w ruchu miejskim.

Gdzie i kiedy?

Na pierwsze szkolenie Ford zaprasza od 9 do 10 czerwca - kierowców w trakcie zajęć będzie gościć Expo Silesia, ul. Braci Mieroszewskich 124 w Sosnowcu. Druga tura odbędzie się w Krakowie (15-17 czerwca) - stadion Wisły Kraków, ul. Reymonta 20. Samochody na potrzeby zajęć udostępnia Ford.

Na szkolenie można zarejestrować się pod tym linkiem.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku