Zasada nr 5: Korytarz życia

i

Autor: brak danych Zasada nr 5: Korytarz życia

WAŻNE ZMIANY w Prawie o ruchu drogowym. Chodzi o korytarze życia i jazdę "na suwak"

2019-10-17 10:44

16 października br. Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym, wprowadzając do przepisów m.in. jazdę "na suwak" i "korytarz życia". Celem nowelizacji jest skrócenie czasu dojazdu służb ratowniczych do miejsca wypadku, upłynnienie ruchu na zwężeniach i poprawa bezpieczeństwa. Zmiany wejdą w życie po 21 dniach od ich ogłoszenia.

W środę 16 października br. Sejm wprowadził zmiany w kodeksie ruchu drogowego, których celem jest stworzenie jednoznacznych zasad w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa sytuacjach. Pierwszą z nich jest umożliwienie dojazdu pojazdowi uprzywilejowanemu na miejsce wypadku "korytarzem życia". Drugą natomiast ma pomóc w niwelowaniu zatorów drogowych przy zwężeniach, narzucając kierowcom tzw. "jazdę na suwak".

Korytarz życia

Regulacja doprecyzowuje obecnie obowiązujące przepisy poprzez dokładne określenie zasad tworzenia wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa. Przepisy jasno mówią, na który pas powinien zjechać kierowca w celu stworzenia korytarza.

Sprawdź: SOP kupuje nowe auta i przeznacza na nie ogromne środki! Te samochody wygrały w przetargu - ZOBACZ

Przykładowo kierowca poruszający się lewym skrajnym pasem ma obowiązek zjechać na lewo, z kolei poruszający się pozostałymi pasami na prawo, tak, aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Jazda "na suwak"

W przypadku „jazdy na suwak" chodzi o określenie zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy dochodzi do zwężenia drogi. Według nowych przepisów kierowcy jadący kontynuowanym pasem ruchu będą zmuszeni do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom będącym na pasie, który się kończy. Manewr powinien odbywać się w sposób naprzemienny i pojedynczy, aby ruch odbywał się w sposób bezpieczny i płynny.

Zobacz: Zima nie zaskoczy w tym roku drogowców? GDDKiA melduje gotowość

Za nowelizacją opowiedziało się 415 posłów, z czego dwóch wstrzymało się od głosu, a sześciu było przeciw. Przyjęte przez Sejm starej kadencji zmiany wejdą w życie w 21 dni od momentu ogłoszenia

Nasi Partnerzy polecają