Fotoradar stanął na moście Poniatowskiego

i

Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPEREXPRESS Fotoradar stanął na moście Poniatowskiego

Setka fotoradarów w nowych punktach i sprawniejsza ściągalność mandatów

2020-11-02 11:48

Na polskich drogach przybędzie nowych fotoradarów rejestrujących wykroczenia kierowców. Słupy staną w nowych punktach, a kilkaset starych wysłużonych urządzeń zostanie wymienionych. Co więcej, szykowane są zmiany, które mają poprawić skuteczność ściągalności kar nakładanych na kierowców za popełnione wykroczenia drogowe - szczególnie wobec obcokrajowców.

Aktualnie w Polsce za pracę Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który aktywnie wspiera wszelkie działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. „Rzeczpospolita” informuje, że do 2023 roku GITD wymieni wszystkie fotoradary na nowe (system CANARD ma ponad 400 urządzeń) oraz dokupi 100 kolejnych urządzeń. Informacje planach rozbudowy systemu nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz zmian prawnych, pojawił się już w styczniu 2020 - PRZECZYTAJ TUTAJ. Nowe radary staną w nowych lokalizacjach (mowa o drogach krajowych, samorządowych, powiatowych), a nowoczesne technologie usprawnią system rejestracji mandatów.

Poprawa procesu egzekwowania nałożonych kar

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt przepisów mający na celu także poprawę ściągalności mandatów z fotoradarów. Zmiany pozwolą przede wszystkim ścigać za wykroczenia obcokrajowców ze Wschodu. Aktualnie Ukraińcy, Rosjanie czy Białorusini złapani na wykroczeniach przez fotoradary są praktycznie bezkarni, a to sprawia, że tacy kierowcy częściej jeżdżą brawurowo. To prowadzi do większego ryzyka wypadku, a do kasy państwowej przez brak ściągalności nakładanych finansowych kar nie wpływają pieniądze.

Przeczytaj również: Jest CORAZ GORZEJ! Do nagłych wezwań zamiast karetek jeżdżą już wozy strażackie! WIDEO

Problemu ściągalności kar dotyczy nie tylko obcokrajowców. Wielu polskich kierowców stosuje różne wybiegi, mające na celu uniknięcia zapłacenia mandatu. Podważana jest przede wszystkim jakość zdjęcia, nie wskazuje się osoby siedzącej za kierownicą, nadesłana korespondencja nie jest odbierana. Sprawy masowo ulegają przedawnieniom, a budżet na tym traci.

Celem proponowanych zmian będzie poprawienie efektywności procesu nakładania kar oraz przekonanie kierowców, w tym także cudzoziemców, o nieuchronności kary za przekroczenie prędkości na drodze, a także minimalizacja ryzyka wystąpienia wypadków

– cytuje Szymona Huptycia, rzecznika Ministerstwa Infrastruktury „Rzeczpospolita”.

Gazeta podaje, że zmiany dla kierowców, których celem jest poprawienie efektywności procesu egzekwowania kar, są już szykowane. O szczegółach rozwiązań rzecznik Szymon Huptyś jednak nie mówi, ponieważ jest na to jeszcze za wcześnie.

Dopasuj wysokość mandatu do przewinienia

Pytanie 1 z 15
Jaki mandat grozi za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy?
Pasy bezpieczeństwa