Rzecznik finansowy to urząd, którego zadaniem jest reprezentowanie m.in. ubezpieczonych i ubezpieczających. Niedawno złożone przez niego zapytanie dotyczy opiekunów osób poszkodowanych - zdaniem Rzecznika powinny one dostawać rekompensatę za opiekę nad osobami, które ucierpiały w wypadkach.
Przeczytaj także: W tych sytuacjach najłatwiej o wypadek. Policja podaje przyczyny i apeluje o ostrożność
Niejednokrotnie obrażenia u ofiar wypadków drogowych sprawiają, że wymagają one opieki. Dużym problemem dla opiekunów jest, występująca czasem konieczność rezygnacji z pracy. Zakłady ubezpieczeń zaczęły coraz częściej odmawiać bliskim osób poszkodowanych świadczenia rekompensującego ich pracę jako opiekunów. A opuszczenie rynku pracy nawet na rok czy dwa może nieść negatywne konsekwencje jeśli chodzi o perspektywy zawodowe i zarobki.
Zdarza się również, że zakład ubezpieczeniowy wypłaca odszkodowanie za opiekę, ale jest ono zdecydowanie zaniżone.
Dobrym przykładem jest sytuacja, w której zakład ubezpieczeń wycenił pracę członka rodziny dwa razy niżej od stawki godzinowej pobieranej w danej okolicy przez komercyjnych opiekunów. Takie zaniżone wyceny czasem są korygowane przez sądy powszechne. Nie można wykluczyć, że w ramach swojej uchwały Sąd Najwyższy poda również pewne wskazówki odnośnie tego, jak należy wyceniać pracę osób bliskich, które po wypadku drogowym pełnią rolę opiekunów
- podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Jeśli Sąd Najwyższy przychyli się do wniosku Rzecznika, a właśnie takiego wyroku można się spodziewać, mogą nas czekać podwyżki cen polis OC. Zakłady ubezpieczeniowe zapewne postarają się zrekompensować sobie wydatki, które będą musiały ponieść w związku z koniecznością wypłaty dodatkowych odszkodowań i to nie dotyczących tylko spraw bieżących. Mogą bowiem pojawić się starsze roszczenia, sprzed kilku albo kilkunastu lat.