Samochód i alkohol - wypadek gotowy
Naprawdę niewiele wystarczy, by za kierownicą mocnego samochodu zrobić sobie krzywdę. Zapanowanie nad ogromną mocą, która w przypadku sportowych aut jest często kierowana wyłącznie na tylną oś, wymaga dużego doświadczenia, którego wielu polskim kierowcom po prostu brakuje. Tym razem, jak się okazuje, nie zawiodły tylko słabe umiejętności. Przyczyną tego przerażającego zdarzenia, do którego doszło 10 lipca (poniedziałek) ok. godz. 5:00 w powiecie kolskim (woj. wielkopolskie), był oczywiście alkohol. Za sterami Forda Mustanga, który po zjechaniu z drogi uderzył w dom, a następnie przebił się przez betonowe ogrodzenie, siedział pijany kierowca. Badanie wykazało, że w organizmie miał ponad 1,5 promila.
Polecany artykuł:
Wypadek Mustanga w Dobrowie
Na miejscu zdarzenia interweniowało łącznie 13 strażaków z JRG w Kole i OSP Ruszków, którzy zabezpieczyli miejsce wypadku i udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy przed pojawieniem się zespołu ratownictwa medycznego. W następnej kolejności mężczyzna został przetransportowany do szpitala. Dalsze czynności były prowadzone przez funkcjonariuszy policji, którzy ustalili, że przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do panujących warunków. W uniknięciu tego zdarzenia nie pomógł również fakt, że kierowca był pod silnym wpływem alkoholu. Mieszkaniec Kutna odpowie za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości i straci uprawnienia do kierowania pojazdami.
Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu
Istnieje spora szansa, że w niedalekiej przyszłości za taki numer kierowcą będą konfiskowane samochody. Taki pomysł znalazł się w nowelizacji prawa karnego, która została już przepuszczona przez Sejm - teraz czekamy na decyzję Senatu. Reforma mówi o konfiskacie pojazdu w sytuacji, kiedy kierująca nim osoba zostanie złapana na jeździe pod wpływem alkoholu. Jeżeli w trakcie badania kierowca "wydmucha" co najmniej 1,5 promila alkoholu, samochód zostanie skonfiskowany. Inaczej będzie w sytuacji, jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, czyli zdarzenie, w którym znajdą się osoby ranne. Wówczas wystarczy że sprawca będzie miał 0,5 promila w wydychanym powietrzu.
Konfiskata samochodu albo wysoka grzywna
W przypadku gdy zatrzymany kierownica jest pijany, ale nie jest prawowitym właścicielem pojazdu (cudze, wypożyczone, bądź wzięte w leasing), wówczas orzekana zostaje kara pieniężna stanowiąca jego równowartość. Sąd określi wysokość kary na podstawie wartości określonej w polisie ubezpieczeniowej. W sytuacji, gdy prowadzony pojazd nie będzie miał ważnej polisy OC, wtedy jego wartość zostanie określona na podstawie średniej wartości rynkowej.