Volkswagen T-Roc R 2.0 TSI 4MOTION DSG7 300 KM

i

Autor: Maciej Lubczyński Volkswagen T-Roc R 2.0 TSI 4MOTION DSG7 300 KM

Szukasz dla siebie auta? Pamiętaj, że większa moc silnika oznacza droższe ubezpieczenie OC

2020-06-05 11:25

Cena obowiązkowego OC zależy od wielu czynników m.in.: liczby spowodowanych dotychczas szkód, wieku kierowcy, wieku auta czy chociażby stylu jazdy osoby kierującej. Jest jeszcze jeden czynnik, który ma spore znaczenie u ubezpieczycieli, a mianowicie moc silnika auta. Jak taka zmienna wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Zakup i porównywanie ofert OC bez wychodzenia z domu stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. W trakcie ostatnich miesięcy zauważyliśmy około 25 proc. wzrost zainteresowania porównywarką cen ubezpieczeń komunikacyjnych w aplikacji Yanosik, w stosunku do miesięcy przed epidemią. Dzięki systemom analizy anonimowych danych oraz uproszczonemu mechanizmowi wypełniania danych, poprzez skanowanie dowodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego, mamy możliwość sprawdzenia czynników wpływających na koszty OC. W tym krótkim badaniu przeanalizowaliśmy aspekt mocy silnika i jego wpływ na cenę ubezpieczeń

– komentuje Magda Zglińska, ekspertka od aplikacji Yanosik.

Dowiedz się: Gdzie kupisz najtańsze OC? Mieszkańcy tych miast ubezpieczają samochody najtaniej - RANKING

Jak zatem kształtuje się cena w zależności od wielkości mocy silnika? 

Ogólna zasada jest prosta: im większa moc silnika, tym droższe OC. Taka zależność widoczna jest zarówno w przypadku ceny minimalnej, jak i mediany. Z największymi kosztami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne muszą liczyć się właściciele samochodów o mocy 360 kW (490 KM). Najmniej zapłacą kierowcy, którzy są w posiadaniu aut o małej mocy silnika, a mianowicie od 20 do 60 kW (od 28 do 82 KM). Różnica w cenie to niemal dwukrotność składki OC. Przy zakupie auta warto zatem uwzględnić ten czynnik, by nie przepłacać za ubezpieczenie komunikacyjne

– wyjaśnia Magda Zglińska.

W wynikach analizy można jednak znaleźć pewne wyjątki. W tabeli widoczne są spadki, które wskazują, że nie zawsze większa moc silnika oznacza wyższy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego. Dla przykładu: kierowcy, którzy są właścicielami aut z silnikami o mocy 300 kW (408 KM) zapłacą więcej za OC, niż osoby będące w posiadaniu aut o większej mocy 320 kW czy 340 kW (435 KM czy 462 KM). Takie sytuacje są jednak sporadyczne.

Warto wiedzieć: Sprawdź ważność polisy OC przez internet. Kara za brak ważnego ubezpieczenia pojazdu to nawet 5200 zł!

Co ciekawe koszty OC mocno skaczą w górę, jeśli ubezpieczane auto ma moc 360 kW (blisko 500 koni mechanicznych). Tendencja ta jest zauważalna zarówno w medianie cen, jak i w opłatach minimalnych. Spore i regularne wzrosty cen widoczne są także w przedziale: 180-280 kW (245-380 KM).  Szczegóły można prześledzić w załączonej tabeli.

Większa moc silnika to wyższa składka OC

i

Autor: Yanosik Większa moc silnika to wyższa składka OC
Nasi Partnerzy polecają