Tankowanie samochodu, ceny paliw

i

Autor: Maciej Lubczyński Tankowanie samochodu, ceny paliw

Te stacje sprzedawały chrzczone paliwo! MAPA stacji z nieprawidłowościami

2022-04-21 10:46

Chrzczone paliwo to potoczna nazwa benzyny, oleju napędowego lub autogazu, który nie spełnia norm, wykazuje oznaki rozwodnienia lub zawiera niepożądane związki. Dziś, nie jest to wielki problem, choć raport UOKiK wykazał, że w Polsce wciąż znajdują się placówki, które wpadły podczas kontroli.

Paliwo złej jakości nie jest już tak powszechnym problemem jak w latach 90. Dziś bez obaw możemy tankować na większości stacji paliw, a ewentualne nieprawidłowości od paru lat są spotykane z podobną, niewielką częstotliwością. Raport z wynikami za rok 2021 został opublikowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który zbadał placówki w całej Polsce, typując je we własnym zakresie, a także posiłkując się skargami od klientów, którzy mieli zastrzeżenia co do jakości sprzedawanych paliw.

W 2021 roku "chrzczonego" paliwa było nieco mniej niż rok wcześniej. Próbki niespełniające norm częściej pojawiały się wśród próbek oleju napędowego, a najmniej zastrzeżeń urzędnicy mieli do próbek LPG. Na liście stacji, które nie mogą pochwalić się nienaganną jakością znalazły się zarówno małe obiekty, jak i punkty będące częścią dużych, sieciowych marek. 

Poniżej znajduje się mapa, przedstawiająca wyniki kontroli:

Najczęściej pojawiające się, niewłaściwe parametry dotyczące oleju napędowego to m.in. zbyt wysoka niestabilność oksydacyjna, która może prowadzić do zapychania filtrów i mętnienia, a także zbyt niska temperatura zapłonu. Benzyna, która nie spełnia norm najczęściej ma po prostu zbyt mało oktanów (może prowadzić do spalania stukowego), a jedyna wykryta w przypadku LPG nieprawidłowość wiązała się ze zbyt dużym poziomem siarki, która może przyspieszać procesy korozyjne w silniku.

Czy nieprawidłowości w 2022 roku będzie więcej?

Wysokie ceny paliw i coraz niższe marże detalistów budzą obawy, czy w nadchodzącym roku próbek z "chrzczonym" paliwem będzie więcej. Czy trudne warunki prowadzenia interesu skłonią właścicieli stacji benzynowych do kombinowania i prób rozwadniania benzyny? Oby wysokie kary odstraszyły tych, którzy są gotowi do takich działań! Inaczej może nas czekać powrót do wczesnych lat 2000, gdy niemal w 1/3 próbek wykazywano nieprawidłowości.

Sonda
Czy zatankowałeś kiedyś paliwo złej jakości?

Nasi Partnerzy polecają