Wypadek (zdj. ilustracyjne)

i

Autor: ALEX MARCINOWSKI / SUPER EXPRESS Wypadek (zdj. ilustracyjne)

prawo

Tyle samochodów odebrano pijanym kierowcom. Najnowsze dane

2024-10-10 10:33

Przez pół roku obowiązywania przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom policja zabrała ponad 4600 pojazdów - sądy do tej pory orzekły przepadek w zaledwie kilkudziesięciu przypadkach, ustalili reporterzy Radia ESKA.

Spis treści

  1. Kolejny wypadek z udziałem kierowcy, który miał zakaz prowadzenia pojazdów
  2. Konfiskata samochodów, dane z całej Polski - mapa

Kolejny wypadek z udziałem kierowcy, który miał zakaz prowadzenia pojazdów

Mimo zaostrzenia przepisów wciąż dochodzi do poważnych wypadków z kierowcami, którzy nie powinni za kółkiem siedzieć. Przykładem jest potrącenie pieszego z warszawskiej Woli. 31-letni sprawca miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Do tego, jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, to kierowca autobusu, który 25 czerwca 2020 roku spowodował tragiczny wypadek na moście Grota-Roweckiego. To oznacza, że miał wyrok siedmiu lat więzienia za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.

Tomasz U. przebywał w areszcie od 25 czerwca do 15 września 2020 roku, później sąd, biorąc pod uwagę argumenty obrony, że oskarżony nie był wcześniej karany, zdecydował o zmianie środka zapobiegawczego na dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Mężczyzna mógł więc odpowiadać przed sądem z wolnej stopy. Tymczasem najpewniej to on siedział za kierownicą samochodu - biorąc udział w poważnym wypadku w Warszawie.

W ubiegłym roku, z winy kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu, w całej Polsce doszło do ponad 1300 wypadków, w których zginęło 212 osób.

Konfiskata samochodów, dane z całej Polski - mapa

Przypomnijmy - od 14 marca 2024 r. konfiskata samochodu jest obowiązkowa w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi albo spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum promil alkoholu. Ale policja tylko zabezpiecza pojazd, a o ewentualnej finalnej konfiskacie decyduje sąd - wymierza karę za dane przestępstwo i decyduje, co dzieje się z samochodem.

Podczas oczekiwania na decyzję - auta są albo na policyjnych parkingach, albo trafiają do "osób zaufanych - których zadaniem jest nie dopuścić do uszkodzenia pojazdu, a także dopilnowanie, żeby kierowca z zakazem nie wsiadł za kółko. W zdecydowanej większości policja decyduje się na to drugie rozwiązanie.

Jak podkreśla Marek Konkolewski, ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego, policja jedynie zabezpiecza pojazd, później trzeba przeprowadzić wszystkie niezbędne procedury. - Do wydania prawomocnego wyroku przez sąd drugiej instancji często mija kilkanaście miesięcy - zauważa.

Reporterzy Radia ESKA zebrali dane dot. konfiskaty pojazdów dla poszczególnych województw. Niechlubny ranking otwiera Małopolska, gdzie skonfiskowano ponad 900 aut. 467 pojazdów odebrali policjanci na Śląsku. Najmniej, bo 127 samochodów, odebrano nietrzeźwym kierowcom w woj. opolskim. W sumie w całej Polsce mowa o 4367 pojazdach. Szczegóły na mapie poniżej (najedź kursorem lub kliknij):

Według najnowszych danych ponad połowa Polaków uważa, że kary za jazdę pod wpływem alkoholu powinny być wyższe. "Im więcej promili, tym wyższa kara"; "konfiskata samochodów - tego nie da się inaczej załatwić"; "zbyt dużo ludzi ginie na jezdniach" - powiedzieli w rozmowie z naszym reporterem mieszkańcy Trójmiasta.

Konfiskata samochodów. Rząd miał złagodzić przepisy, ale nastąpił zwrot

Wypadek w Alejach Jerozolimskich. Samochód uderzył w autobus. Kierowca osobówki nie żyje (6.09.2023), zdjęcia:

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie
Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Źródło: Tyle samochodów odebrano pijanym kierowcom. Najnowsze dane. Raport Radia ESKA