samochód elektryczny, hybryda plug-in, ładowanie

i

Autor: Shutterstock ładowanie akumulatorów

Ustawa o elektromobilności podpisana przez prezydenta! Sprawdź, co to oznacza

2018-02-06 11:09

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych została w dniu 5 lutego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oznacza to, że Polska na poważnie wkracza w czasy niskoemisyjnego transportu. Jakie są główne założenia aktu prawnego?

Uchwalenie ustawy o elektromobilności wynikało zarówno z konieczności implementacji prawa europejskiego, jak i potrzeby uregulowania rynku paliw alternatywnych w Polsce (szczególnie w odniesieniu do energii elektrycznej i gazu ziemnego). Akt prawny ma rozwiązać m.in. problem braku infrastruktury w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych, oraz wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami. Ustawa stworzy system regulacyjny umożliwiający budowę do 2020 roku publicznej infrastruktury ładowania EV, a także tankowania pojazdów CNG i LNG. Inwestycje te mają się przyczynić do rozwoju transportu nisko- i zeroemisyjnego, co z kolei doprowadzi m.in. do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Sprawdź też: Takie auta elektryczne kupisz w Polsce

Ustawa przewiduje system zachęt, w tym zniesienie akcyzy na samochody elektryczne, większe odpisy amortyzacyjne dla firm, zwolnienie ich z opłat za parkowanie czy możliwość poruszania się pojazdów o napędzie elektrycznym po pasach dla autobusów. W dokumencie znalazł się też pomysł wprowadzenia obligatoryjnego udziału pojazdów napędzanych energią elektryczną we flocie części organów administracji centralnej oraz wybranych jednostek samorządu terytorialnego.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku