Volkswagen Polo po liftingu z mocniejszymi silnikami i lepszym wyposażeniem - ZDJĘCIA

2014-01-29 14:39

Niemcy zmodernizowali popularny model klasy B, jakim jest niewielki Volkswagen Polo. Auto oficjalny debiut zaliczy na marcowych targach w Genewie, a do sprzedaży trafi w maju. My publikujemy już teraz pełny pakiet informacji na temat piątej generacji autka po ważnym dla Volkswagena liftingu. Co się zmieniło? Jak będzie prezentować się gama jednostek napędowych?

Volkswagen Polo z prawie 14 milionami wyprodukowanych egzemplarzy, jest jednym z najczęściej sprzedawanych małych samochodów na świecie. Odmłodzonemu hatchbackowi z roku modelowego 2014 zafundowano głównie zmiany kosmetyczne w temacie stylistyki, a większej modernizacji poddano kwestie techniczne.

Poprawiony wygląd zewnętrzny

Wprowadzona na rynek w 2009 roku piąta generacja Polo, przeniosła do segmentu B, wprowadzone w Scirocco i Golfie nowe DNA designu. Charakterystyczny styl z wyraźnie narysowanymi liniami został teraz doprecyzowany i wyostrzony. Styliści zmodyfikowali szczególnie przód. Reflektory zostały na nowo zaprojektowane, podobnie jak tylne światła. Zderzak dorobił się większego wlotu powietrza w trójwymiarowej formie z chromowaną listwą ozdobną, łączącą reflektory przeciwmgielne. Uzupełnieniem bogatszych odmian będą w pełni LED-owe reflektory, co ma stanowić nowość w całej klasie B. Zderzak z tyłu również uległ przestylizowaniu, co oznacza dłuższe wycięcie na tablicę rejestracyjną i trapezowy kontur rozciągnięty w kierunku tylnych kół. Ostatnią zmianą są światła odblaskowe przeniesione na zderzak. Długość wynosząca 3972 mm urosła o 2 mm. Poza tym auto tak samo mierzy 1682 mm szerokości i 1453 mm wysokości. Uzupełnienie stanowią nowe wzory felg aluminiowych i lakiery nadwozia.

Przeczytaj: Volkswagen Polo R-Line 1.2 TSI - TEST agresywnie wyglądającego mieszczucha

Ładniejsze wnętrze Polo

W kabinie pojawił się nowy układ wskaźników i konsoli środkowej. Są też trójramienne kierownice z klasy Golfa. Zmianie uległ tez układ obsługi konsoli środkowej. W górnej części, poniżej wlotów wentylacji, znajduje się listwa funkcyjna z dziewięcioma przyciskami (wcześniej siedmioma). Na środku znajduje się przycisk świateł awaryjnych. Sterowanie klimatyzacją do kompletu zaprojektowano od nowa. Ozdobnikami mają być chromowane listwy w poszyciu drzwi, przy wlotach wentylacji i wokół konsoli dźwigni zmiany biegów. Inaczej przedstawiają się systemy radiowe i nawigacyjne. Najnowsze Polo, jako pierwszy Volkswagen, otrzymało drugą generację "modułowych" systemów radiowych i nawigacyjnych (MIB), z rozbudowanymi funkcjami multimediów. Do wyboru są cztery urządzenia z ekranem dotykowym. Pierwszy wyposażony jest w 5-calowy wyświetlacz monochromatyczny, a druga odmiana ma wyświetlacz kolorowy. Trzecia odmiana obejmuje 6,5-calowy kolorowy wyświetlacz z czujnikami zbliżeniowymi.

Nowe silniki

Zmodernizowane silniki trzy- i czterocylindrowe spełniają wymagania normy Euro 6, a auto będzie z nimi oszczędniejsze nawet o 21 procent. Wszystkie modele 3- i 5-drzwiowe są dostępne z systemem Start-Stop i funkcją rekuperacji (seryjne od 66 kW/90 KM). Większość z motorów dostała niewielki zastrzyk mocy. Jednostki TDI o pojemności 1.4-litra zastąpiły wcześniejsze 1.2 i 1.6). Do gamy w ciągu roku dołączy wersja BlueGT z silnikiem benzynowym 150 KM (+10 KM) i funkcją odłączania cylindrów (ACT/system aktywnego zarządzania pracą cylindrów). W zaplanowanym nowym Polo GTI siła napędowa będzie wynosić 192 KM (+12 KM).

1.0 R3 MPI 60 KM
1.0 R3 MPI 75 KM
1.0 R3 TSI 90 KM
1.2 R4 TSI 90 KM
1.2 R4 TSI 110 KM
1.4 R4 TSI 150 KM
1.4 R4 TSI 192 KM
1.4 R3 TDI 75 KM
1.4 R3 TDI 90 KM

Sprawdź też: Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI - TEST kultowego z hot-hatcha od SuperAuto24.pl

Lepsze wyposażenie

Nowe, elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego poprawi zachowanie się pojazdu podczas manewrów. Opcjonalne będzie zawieszenie Sport Select z elektronicznie regulowanymi amortyzatorami. Do nowego Polo wprowadzono liczne systemy wspomagające, znane z klasy Golfa. Należy do nich seryjny hamulec multikolizyjny, system rozpoznający zmęczenie kierowcy, system obserwacji otoczenia Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście oraz automatyczny tempomat ACC. Obserwację przestrzeni za samochodem umożliwia opcjonalna kamera cofania Rear Assist.

Na polskim rynku samochód będzie oferowany z w trzech wersjach wyposażenia: Trendline, Comfortline i Highline (kolejne wersje, jak BlueGT, GTI, BlueMotion i Cross pojawią się później). Do wyposażenia bazowego Polo Trendline należeć będą: ESP, światła do jazdy dziennej, stalowe felgi 14", dzielona tylna kanapa, podwójna podłoga w bagażniku, elektromechaniczny układ kierowniczy, centralny zamek z pilotem oraz wskaźnik ciśnienia w oponach. Polo Comfortline będzie obejmować: stalowe felgi 14", Pakiet elementy skórzane (kierownica i gałka dźwigni zmiany biegów obszyte skórą), elektrycznie sterowane szyby z przodu i z tyłu, system Start-Stop (dla silników BMT). Polo Highline będzie wyposażone seryjnie w: alufelgi 15", światła przeciwmgielne, podłokietnik, sportowe fotele, kierownicę multifunkcyjną, komputer pokładowy, klimatyzację Climatic, radio Composition Touch oraz system rozpoznający zmęczenie kierowcy.

Nasi Partnerzy polecają