"Sprzęt do zimowego utrzymania dróg krajowych jest już przygotowany. Prawie 2 500 pojazdów - m.in. pługi, solarki czy pługi wirnikowe - czeka na opady śniegu. W 253 magazynach o łącznej pojemności 324 000 ton zgromadzona jest sól drogowa" - twierdzi GDDKiA.
Drogi którymi zarządza GDDKiA są rozróżnione na trzy kategorie, w zależności od szybkości reagowania na opady. Pierwsza grupa zawiera 4500 km dróg, które muszą być odśnieżane na całej powierzchni (łącznie z utwardzonymi poboczami), a śnieg na nich nie może leżeć dłużej niż 4 godziny po ustaniu opadów.
Przeczytaj też: Widzisz te auta? Zwolnij! Lista nieoznakowanych radiowozów
Na drugą grupę składa się 10 600 km tras, na których śnieg może leżeć do 6 godzin od ustania opadów, zaś w trzeciej kategorii (2700 km szos) powierzchnia jezdni powinna być odśnieżona na całej szerokości, ale śliskość zimowa powinna być zlikwidowana tylko na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, odcinkach dróg o nachyleniu ponad 4 proc. i przystankach autobusowych. W tej ostatniej śnieg również może leżeć na drodze do 6 godzin po ustąpieniu opadów.
Kierowcy mogą otrzymać szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych pod numerem infolinii 19 111, a także na stronie internetowej GDDKiA, w zakładce "Serwis dla kierowców".