Zmienne warunki atmosferyczne i coraz wcześniej zapadający zmrok sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona. W takich warunkach dla słabo widocznych pieszych konfrontacja z samochodem często kończy się dotkliwymi obrażeniami. Podczas zmiennej aury każdy pieszy powinien zadbać o to, aby być widocznym w celu bezpieczeństwa, tak aby kierowca miał więcej czasu na reakcję. Policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć przykładem” przy cmentarzach informują ludzi, jak ważne jest noszenie odblasków dla poprawy własnej widoczności, a w konsekwencji bezpieczeństwa. Głównym celem akcji jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Mundurowi dodatkowo rozdają za darmo elementy odblaskowe.
Polecany artykuł:
Obowiązek noszenia odblasków
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Policjanci ruchu drogowego zachęcają jednak do używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie porusza się pieszo. Nawet niewielki element odblaskowy może uratować życie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.
O tym musi wiedzieć każdy pieszy
- W warunkach złej widoczności powietrza, gdy pieszy ubrany jest w ciemną odzież i nie ma na sobie elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
- Po zmierzchu pieszy widzi światła samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
- Po zmroku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, nie ma szans na reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
- Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości około 150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej.
- Stosowanie elementów odblaskowych powoduje to, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd, np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
- Zachowanie bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, w obrębie przejść dla pieszych i skrzyżowań.