Komisja Europejska ustanowiła 6 maja Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jego celem jest zwrócenie uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach, w tym zmianę zachowań użytkowników dróg.
Na bezpieczeństwo ruchu drogowego ma wpływ bardzo wiele czynników. Zagrażają mu nie tylko łamanie przepisów czy jazda po spożyciu alkoholu, ale i kultura jazdy, uprzejmość i wzajemny szacunek. Polacy mają w tych kwestiach dużo do zrobienia.
Jak pokazują policyjne statystyki z tegorocznej majówki, bardzo wielu kierowców wciąż nie liczy się ze skutkami jazdy pod wpływem alkoholu. W ciągu długiego weekendu zatrzymano 1815 kierowców, w przypadku których alkomat wykazał wartość przekraczającą dopuszczalne w naszym kraju 0,2 promila.
Przeczytaj także: Policyjne statystyki za majówkę. Długi weekend wypadł BARDZO ŹLE - KLIKNIJ
Rosnąca popularność kamerek samochodowych ukazała skalę problemu z kulturą jazdy i agresją drogową. Wielu wypadków można uniknąć, a spory łagodzić w porę. Porywczość i temperament to na drodze bardzo źli doradcy.
6 maja jest okazją by informować, edukować i przypominać o tym, jak wiele możemy poprawić wspólnymi siłami. W ramach obchodów Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w całej Europie prowadzone są działania profilaktyczne, debaty, konferencje i pokazy.
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wpisuje się w ramy Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ, który w tym roku trwa od 6 do 12 maja.