Syrenki, Warszawy, Żuki, Tarpany... Każdy, kto kocha starą polską motoryzację, będzie na pewno zachwycony wizytą na wystawie „Klasyki w FSO”. Powstała ona na terenie legendarnej Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu. W dawnej lakierni, gdzie zachowano część oryginalnego wyposażenia, zgromadzono około setki pięknych eksponatów. Poza kultowymi polskimi samochodami jest mnóstwo klasyków i youngtimerów zagranicznych, o których w czasach PRL Polacy marzyli.
>>> Więcej o autach z czasów PRL - KLIKNIJ i SPRAWDŹ <<<
Kto jest sprawcą tego całego zamieszania? Przede wszystkim znawca klasyków i właściciel wielu z nich - Robert Brykała, który od lat marzył o założeniu własnego muzeum. Razem z grupą przyjaciół zgromadzili przecież pokaźną gromadkę Warszaw, Żuków, Tarpanów, Polonezów, Fiatów 125p i nie tylko. Parę lat temu założyli satyryczną stronę o polskiej motoryzacji na Facebooku, którą nazwali „Skarb Narodu”. Z czasem „Skarb Narodu” został zarejestrowany jako muzeum. Tylko gdzie urządzić ekspozycję?
Sprawdź się: QUIZ. Co wiesz o polskich samochodach z czasów PRL?
Teren FSO wydawał się początkowo nierealnym marzeniem, ale udało się je zrealizować dzięki znalezieniu partnera strategicznego w postaci Fundacji Ochrony Zabytków Przemysłu i Techniki. W hali dawnej lakierni stopniowo zaczęły gromadzić się piękności na kołach. Dzięki marzeniom i ogromnej pracy udało się stworzyć wystawę „Klasyki w FSO”! Co zrobić, żeby zobaczyć ją na własne oczy?
Wystawa klasyków mieści się na terenie FSO w Warszawie przy ulicy Jagiellońskiej 88. Będzie otwarta przez co najmniej dwa weekendy w miesiącu w godzinach 10-18, ostatnie wejście o godzinie 16:30. Najważniejsze to zarezerwować sobie bilety zawczasu! Uwaga - sprzedawane będą wyłącznie na stronie wystawaklasykow.pl, a nie na miejscu. Cena biletów wynosi w czerwcu 20 od osoby, a od lipca 30 zł. od osoby. Jest taka sama dla wszystkich bez względu na wiek. Dzieci do lat 4 nie mogą ze względów bezpieczeństwa zwiedzać wystawy, nie można też wchodzić na teren hali z wózkami czy hulajnogami. Liczba miejsc ograniczona. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem. Przed wizytą trzeba koniecznie zapoznać się z regulaminem dostępnym na stronie wystawaklasykow.pl.
Najbliższe terminy zwiedzania:
1 – 2 czerwca 2019
15 – 16 czerwca 2019
29 – 30 czerwca 2019
13 – 14 lipca 2019
27 – 28 lipca 2019