Odczytywanie wskazań drogomierzy niezgodnych z danymi znajdującymi się w CEP to już codzienność. Bus skontrolowany przez zachodniopomorskich inspektorów ITD w Szczecinie miał na liczniku ponad 264 000 km. Z informacji zawartych w bazie danych wynikało, że pół roku wcześniej, podczas badania technicznego na drogomierzu było ponad 544 000 km. Przebieg zmalał więc aż o 280 000 kilometrów.
W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, inspektorzy wezwali na miejsce kontroli policję, która zajęła się dalszym postępowaniem w tej sprawie.
Przeczytaj też: Za ciężki, za długi, za szeroki. To był nienormatywny transport wpadek
Przypominamy, że cofanie liczników w samochodach i motocyklach to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Pamiętać należy również, że takiej samej odpowiedzialności karnej podlega osoba, która zleca wykonanie takiej czynności.
Jeśli licznik uległ awarii, należy go wymienić i zgłosić ten fakt. Wymiana uszkodzonych drogomierzy w pojazdach, musi się jednak odbywać na podstawie i zgodnie z obowiązującymi przepisami w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy CEP i wydaje zaświadczenie.