Projekt nowych przepisów zakłada, aby "przekręcenie" licznika podlegało karze od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Karanie dotyczyć ma zarówno osoby zlecającej oszustwo, jak i wykonawcy takiego zamówienia. Choć cofanie przebiegu w pojeździe z prawnego punktu widzenia można zakwalifikować jako oszustwo wg art. 286 kodeksu karnego, to w rzeczywistości takie sprawy nie są łatwe do rozpatrzenia. Trudno cokolwiek udowodnić handlarzowi i dowieść racji osoby pokrzywdzonej z tytułu zakupu pojazdu z nieprawdziwym przebiegiem.
Projekt ustawy, za który odpowiedzialny jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, wskazuje także, aby karać więzieniem (wymiar od 3 miesięcy do 5 lat) właściciela samochód, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy, gdy ten ulegnie awarii.
Przeczytaj też: Cofanie liczników to problem międzynarodowy! O ile średnio skręca się przebieg?
Poza propozycją surowych kar, ustawa miałaby nakładać na służby uprawnione do kontroli pojazdów (Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne) obowiązek sprawdzania i notowania przebiegu auta w razie zatrzymania. Dane te potem trafiałyby do CEPiK. W myśli obecnie funkcjonujących przepisów tylko stacje kontroli pojazdów muszą obowiązkowo przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, stan licznika odczytany podczas przeglądów technicznych pojazdów.
Nowe założenia pozwoliłyby na łatwiejszy wykrywać i ścigać oszustów. Resort sprawiedliwości komunikując o swoim pomyśle wskazał, że podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w państwach Europy Zachodniej. W treści komunikatu możemy przeczytać: "W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok więzienia grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu".
Projekt ustawy jest dopiero na początku drogi legislacyjnej.
Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku
/źródło wideo: x-news/