Zmiany w punktach karnych od 17 września
Więcej punktów karnych za poszczególne wykroczenia i dłuższy termin ich ważności. Kierowcy, którym zdarza się łamać przepisy drogowe, muszą mieć się na baczności. Zmiany w prawie, które wejdą w życie 17 września sprawią, że o "programie lojalnościowym", w którym kierowcy woleliby nie brać udziału, podobnie jak o taryfikatorze mandatów, będzie się głośno mówić. Jakie są najważniejsze zmiany dotyczące punktów karnych? Kto straci prawo jazdy i dlaczego nie będzie warto zwlekać z zapłatą mandatu?
Więcej punktów karnych za wykroczenie
Zaostrzony taryfikator mandatów prędzej czy później musiał znaleźć odzwierciedlenie w zasadach przyznawania punktów karnych. Według nowych przepisów, maksymalna liczba punktów karnych za pojedyncze wykroczenie zwiększy się z 10 do 15, co sprawi, że w praktyce już dwa poważne wykroczenia spowodują utratę prawa jazdy. Za co dostaniemy 15 punktów? Chodzi o niebezpieczne zachowania takie, jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, wyprzedzanie i omijanie na przejściu dla pieszych i cały szereg innych wykroczeń związanych z pierwszeństwem niechronionych uczestników ruchu. Więcej punktów karnych dostaniemy również za przekroczenie dopuszczalnej prędkości (w nawiasie liczba punktów przyznawana w myśl "starych" przepisów):
- 11–15 km/h - 3 punkty karne (zamiast 2 pkt karnych)
- 16–20 km/h — 3 punkty karne (2 pkt karne)
- 21–25 km/h — 6 punktów karnych (4 pkt karne)
- 26–30 km/h — 6 punktów karnych (4 pkt karne)
- 31–40 km/h — 10 punktów karnych (6 pkt karnych)
- 41–50 km/h — 13 punktów karnych (8 pkt karnych)
- 51–60 km/h — 15 punktów karnych (10 pkt karnych)
- 61–70 km/h — 15 punktów karnych (10 pkt karnych)
- 71 km/h i więcej — 15 punktów karnych (10 pkt karnych)
Punkty ważne przez 2 lata
Ustawodawca wyszedł z założenia, że rok to nie wyrok. Dlatego, w przepisach, które wejdą w życie 17 września, znalazło się wydłużenie ważności punktów do dwóch lat - to jednak nie koniec niespodzianek, bo punkty karne pozostaną na naszym koncie przez 2 lata od opłacenia mandatu, a nie od popełnienia wykroczenia, tak jak ma to miejsce obecnie. Wszystko po to, by skłonić ukaranych kierowców do szybszego uiszczenia opłaty.
Zmiany w punktach karnych - nie zredukujesz ich szkoleniem
17 września 2022 roku skończy się również możliwość redukcji liczby punktów karnych specjalnym kursem. Spotkania w wojewódzkich i miejskich ośrodkach ruchu drogowego dobiegają końca, a kierowcy, których uprawnienia wiszą na włosku, będą musieli pilnować się jak nigdy, lub odłożyć kluczyki na jakiś czas.
Zmiany w zasadach karania kierowców, które wchodzą w życie 17 września 2022 roku mają być szansą na uspokojenie ruchu. Punkty karne według nowych zasad mają być skutecznym hamulcem dla tych kierowców, którzy mandaty traktowali tylko jako koszt swojej działalności (w przypadku tych, którzy pracują za kierownicą, np. jako przedstawiciele handlowi) lub "cenę" nieprzepisowej jazdy.