Wymiana filtra kabinowego
Wiosna bywa deszczowa, a opady mogą nas zaskoczyć w każdej chwili. Jeśli po chwili jazdy w deszczu szyby zaczynają parować, a w samochodzie robi się duszno, to znak, że Wasze auto woła o nowy filtr kabinowy. Ta część jest niedroga, a ma istotny wpływ na komfort jazdy, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach. W niektórych autach jego wymiana jest szybka i nie wymaga narzędzi. Poprawa widoczności i lepsza atmosfera we wnętrzu zdecydowanie są tego warte. Zabieg, w zależności od samochodu zajmie od 10 do 30 minut i to osobom, które nie mają pojęcia o mechanice.
Polerowanie reflektorów
Matowiejące reflektory to zmora starszych aut, szczególnie z lat 90. Gdy zaczęto stosować plastikowe klosze lamp, ich żywotność i odporność na zużycie okazała się być kiepska, w porównaniu ze szklanymi odpowiednikami. Zastosowanie bezpieczniejszego materiału nie musi się wiązać z żółtymi, zmatowionymi reflektorami - większość z nich da się odratować. Możemy to zlecić specjalistom (ceny za tę usługę nie są wygórowane), lub próbować swoich sił. Uważajcie tylko, by nie przesadzić i nie zdeformować klosza. Lepiej odpuścić sobie również sztuczki z pastą do zębów. Efekt jest mizerny i krótkotrwały. Wypolerowane lampy będą oświetlały drogę nieporównywalnie lepiej niż zmatowione.
Sprawdź: Czy do kierowania kamperem wystarczy prawo jazdy kategorii B? Jak prowadzi się dom na kołach?
Polerowanie szyby przedniej
O zużytych szybach mówi się, że są „wypiaskowane”. Efekt zużycia szklanej powierzchni, widoczny jest szczególnie pod światło i zdecydowanie ogranicza widoczność w słoneczne, letnie dni. Polerowanie całej powierzchni szyby to koszt, który nie powinien przekroczyć 200 zł, a poprawnie wykonana usługa sprawi, że będzie Wam się jeździć zdecydowanie lepiej. Widoczność ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo, a polerowanie to dobra alternatywa do wymiany szyby, która może być problematyczna w starych autach.
Zobacz również: Świetne auta, fatalne silniki. Te jednostki napędowe psuły renomę znakomitym modelom
Wymiana piór wycieraczek i ich regulacja
Porada dla przedszkolaków? Być może, ale ta pozornie oczywista czynność, jest zaniedbywana przez bardzo wielu kierowców. Komfort jazdy w deszczu po wymianie piór wycieraczek jest nieoceniony. Na to, jak dobrze jeździ nam się podczas ulewy wpływa nie tylko poprawiona widoczność, ale i eliminacja nieprzyjemnych dźwięków stukania lub skakania wycieraczki po szybie. Zużyte pióra mogą nawet porysować szybę i sprawić, że będzie się ona nadawała do wymiany lub polerowania. Dobre pióra nie muszą być drogie - warto kupić je w sieci, by zaoszczędzić. A co z regulacją? Jest ona konieczna, jeśli nawet po wymianie piór, wycieraczki nie przylegają dokładnie do szyby. Zaskakująco prostą czynność wyjaśnia poniższy film:
Pisaliśmy: Jazda na motocyklu 125 ccm - jak zacząć? O czym pamiętać? - PORADNIK
Umycie szyb od środka
Wskazówka, która brzmi absurdalnie prosto to zdecydowanie najtańszy zabieg, który możemy wykonać, by poprawić komfort jazdy. Umycie szyb od środka pozwoli Wam pozbyć się brudu, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, ale podczas jazdy pod światło lub w nocy, zdecydowanie pogarsza komfort jazdy. Lekkiego „zamglenia” łatwo jest nie zauważyć, ale wystarczy ono, by ograniczyć widoczność i na przykład z opóźnieniem zauważyć ubranego na ciemno pieszego. Podczas mycia szyb łatwo również zauważyć ewentualne pęknięcia i uszkodzenia szyb, które warto jest zabezpieczyć przed zimą. Czyste szyby mają również mniejszą tendencję do parowania.