WYNIKI BADAŃ: 91 procent Polaków zakłada ZIMÓWKI, ale nie wie dokładnie, kiedy należy to zrobić

2012-10-16 17:00

Z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie producenta opon Michelin wynika, że większość polskich kierowców zmienia opony z letnich na zimowe. Jednak tylko nieco ponad 25 proc. badanych wie, kiedy należy to zrobić.

91 procent Polaków zakłada zimówki

Świadomość właścicieli samochodów dotycząca wpływu opon na bezpieczeństwo jazdy zimą jest bardzo duża. W badaniu zrealizowanym przez TNS Polska na zlecenie Michelin Polska, aż 91 proc. badanych odpowiedziało, że zmienia opony na zimowe. Oznacza to, że odsetek kierowców jeżdżących na tych samych oponach przez cały rok systematycznie się zmniejsza. W porównaniu do 2011 r. wynik jest mniejszy o 3 punkty proc., a w porównaniu do 2010 r. aż ż o 11 punktów proc.

Najważniejszymi powodami decydującym o zmianie opon są bezpieczeństwo jazdy (72 proc.) oraz lepsza przyczepność (45 proc.). Połowa osób, które nie zmieniają opon, stosuje opony całoroczne. 23 proc. nie zmienia opon z powodów finansowych, a 10 proc. kierowców nie zmieniających opon twierdzi, że nie ma większej różnicy w jeździe lub jest to wręcz niepotrzebne.

Polacy nie wiedzą kiedy wymienić opony

Gorzej prezentuje się wiedza kierowców na temat momentu, gdy należy zacząć stosować opony zimowe. Nieco ponad 1/4 badanych (27 proc.) wie, że powinno się to zrobić, gdy temperatura spadnie poniżej 7°C (poprawa wyniku o 4 punkty proc. w porównaniu do roku ubiegłego). Znacząca większość (59 proc.) wskazywała konkretny miesiąc jako najbardziej odpowiedni czas: 33 proc. kierowców twierdzi, że opony z letnich na zimowe należy zmieniać w listopadzie, 25 proc. – w październiku, zaś 1 proc. – w grudniu. Nieco inny sposób na określenie najbardziej odpowiedniego momentu rozpoczęcia używania opon zimowych ma 12 proc. badanych – uważają oni, że należy to zrobić, gdy spadnie pierwszy śnieg.

Wymień opony gdy temperatura spadnie poniżej 7°C

Jak wyjaśniają eksperci Michelin, gdy temperatura spadnie poniżej 7°C zmiana opon jest istotna, ponieważ opony zimowe wykonane są z bardziej miękkiej mieszanki gumy oraz posiadają głęboko ponacinane klocki bieżnika. Dzięki temu zapewniają znacznie lepsze osiągi, a przede wszystkim znaczne wyższy poziom bezpieczeństwa na mokrej lub oblodzonej nawierzchni i przy niskich temperaturach. Kierowcom pokonującym rocznie niewielkie odległości, dla których inwestycja w dwa komplety opon jest nieekonomiczna i nieekologiczna, zaleca się zakup opon całorocznych. Jeśli jednak decydujemy się na używanie opon sezonowych, w momencie ich zmiany warto pamiętać o sprawdzeniu głębokość bieżnika w zdejmowanych oponach – unikniemy w ten sposób przechowywania opon, które i tak uniemożliwiają bezpieczną jazdę. W Polsce dopuszcza się do ruchu drogowego oponę o głębokości bieżnika minimum 1,6 milimetra.