Jakie kosmetyki do nadwozia
Sama woda to często za mało, aby pozbyć się z karoserii wszystkich zanieczyszczeń. Wystarczy jednak zastosować szampon. Umyty lakier warto zabezpieczyć. Do tego celu służą różnego rodzaju woski, które wytwarzają błyszczącą warstwę ochronną. Niektóre z dostępnych preparatów woskowych są bardzo łatwe w użyciu, bo po umyciu auta szamponem wystarczy spłukać go rozpuszczonym w wodzie woskiem.
Osobną grupę stanowią środki przeznaczone do regeneracji powierzchni lakierowych. Są to różnego rodzaju mleczka i pasty polerskie, którymi można usunąć płytkie rysy i to nie tylko z lakieru, ale także z powierzchni szyb. Wśród kosmetyków samochodowych nie brak preparatów do pielęgnacji felg, szczególnie tych wykonanych z tzw. lekkich stopów. Są także środki, które potrafią powierzchniom opon nadać bardziej świeży wygląd.
Właściciele kabrioletów mają natomiast do dyspozycji preparaty przeznaczone zarówno do czyszczenia składanych dachów wykonach z materiału lub winylu, jak i zabezpieczania ich powierzchni.
>>> MYCIE SILNIKA: Jak i czym należy myć silnik samochodu <<<
Jakie kosmetyki do wnętrza
Oferta środków chemicznych do czyszczenia wnętrza dotyczy wykładzin dywanowych, tapicerki materiałowej oraz tapicerki skórzanej. To przede wszystkim preparaty w postaci płynów i pianek. Są też specjalne ściereczki do usuwania brudu, które można zastosować bez żadnej obawy na wszystkich powierzchniach w samochodzie. W przypadku tapicerki skórzanej wiele dostępnych preparatów oprócz własności czyszczących mają również zdolności konserwujące i regenerujące.
Środki przeznaczone do pielęgnacji deski rozdzielczej, czyli tzw. kokpitu oprócz tego, że czyszczą i przywracają powierzchniom utracony połysk mogą również mieć działanie antystatyczne, dzięki czemu utrudniają osiadanie cząsteczek kurzu.
Zalety nanotechnologii
Przy wyborze różnych autokosmetyków warto zainteresować się produktami wykonanymi w tzw. nanotechnologii, która polega na tworzeniu różnych struktur o wymiarach zbliżonych do pojedynczych cząsteczek, a nawet atomów. Dzięki takiej miniaturyzacji struktury zyskuje ona dodatkowe zalety. W przypadku preparatów przeznaczonych do konserwacji i pielęgnacji samochodu otrzymuje się powłokę ochronną o dłuższej żywotności. Powłoka jest też bardziej wytrzymała od tej wytworzonej przez tradycyjne środki. Poza tym nanotechnologia zwiększa wydajność preparatu i ułatwia jego nakładanie.