Jak wynika z informacji zebranych przez "Rzeczpospolitą", w naszym kraju liczba chętnych na kurs i egzamin na prawo jazdy wzrosła średnio o 30 procent. Powodem są zbliżające się kolejne zmiany w prawie. Z dniem 4 stycznia 2016 roku obowiązywać zaczną nowe, jeszcze bardziej surowe zasady nałożone na przyszłych kierowców.
Przepisy obowiązujące nowych kierowców od 4 stycznia 2016
Po wejściu w życie nowych przepisów, najciężej będzie młodym kierowcom. W myśl zmian świeżo upieczony posiadacz kategorii B, będzie podlegał dodatkowym restrykcjom. Przez pierwszych 8 miesięcy będzie musiał podróżować z obowiązkowym zielonym listkiem na szybie, przyklejonym w widocznym miejscu. W tym okresie nie będzie mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy. Do tego "świeżak" zobowiązany będzie do wolniejszej jazdy: w mieście maksymalnie 50 km/h (także w nocy), poza obszarem zabudowanym 80 km/h, na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej maksymalnie 100 km/h.
Zobacz: Egzamin na prawo jazdy - sprawdź czy potrafiłbyś zdać testy
Ponadto w ciągu 5 lat od wydania prawa jazdy, młody stażem kierowca nie będzie mógł przekroczyć 24 pkt karnych, ani popełnić żadnego przestępstwa z zakresu ruchu drogowego. Jeśli dojdzie do takich sytuacji, prawo jazdy będzie odbierane. Inny warunek utrzymania prawa jazdy, to dostarczenie właściwemu staroście zaświadczenia o ukończenia kursu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w terminie między 4 a 8 miesiącem, od dnia zdania egzaminu. W WORD będą przeprowadzane dwie godziny takiego kursu, a pozostałą godzinę trzeba będzie odbyć w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy.
Większe zainteresowanie prawem jazdy, przekłada się na zadowolenie szkół jazdy i WORD-ów. Firmy i ośrodki szkoleniowe mają dzięki temu możliwość podreperowania swoich budżetów.
Polub SuperAuto24.pl na Facebooku
/źródło wideo: x-news/