poślizg, zima, jazda w zimie

i

Autor: Marcin Smulczyński jazda w zimie

Bez opon zimowych trudniej o odszkodowanie z AC

2017-11-15 17:05

Polska jest jednym z nielicznych państw europejskich, w którym nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany ogumienia. Co z odszkodowaniem i pomocą ubezpieczyciela, gdy w zimowym sezonie dojdzie do szkody w pojeździe nie wyposażonym w "zimówki"? Brak takich opon może skutkować kłopotami przy wypłacie odszkodowania z AC.

1 listopada to data, od której w wielu krajach zaczyna się obowiązek posiadania opon zimowych. Państwa, w których przepisy wprost nakazują zmianę ogumienia to: Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Słowacja i Szwecja. Tymczasem w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany ogumienia. To kierowca decyduje, czy będzie jeździć na oponach zimowych, uniwersalnych czy letnich. Jedynym wymogiem jest bieżnik opon o wysokości przynajmniej 1,6 mm.

Przeczytaj: Czy to już czas na wymianę opon?

Choć za niedostosowanie ogumienia pojazdu do warunków atmosferycznych nie grozi mandat, to ze względu na bezpieczeństwo warto zdecydować się na dobór odpowiednich opon w okresie jesienno-zimowym. – Jazda na letnich oponach przy niesprzyjających warunkach pogodowych to większe ryzyko stłuczki czy wypadku. Dlatego zmianę opon na zimowe warto zaplanować już w połowie października, nie czekając do ostatniej chwili. Szczególnie że niedostosowanie ogumienia pojazdu do warunków atmosferycznych może wiązać się z potencjalnym kłopotem z wypłatą odszkodowania z posiadanego ubezpieczenia autocasco – wyjaśnia Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Kłopoty z odszkodowaniem z AC przez brak opon zimowych

Przy ubieganiu się o odszkodowanie z polisy autocasco kluczowe znaczenie mają przyjęte w umowie warunki, pod jakimi ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność. – W przypadku ubezpieczenia AC, podobnie jak przy wszystkich innych ubezpieczeń dobrowolnych, zakres ochrony i podstawy do wypłaty odszkodowania są dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dlatego bezwzględnie należy zapoznać się z ich postanowieniami – dodaje ekspert Superpolisa Ubezpieczenia. Nawet jeśli w umowie nie ma jasno sformułowanych postanowień dotyczących dostosowania ogumienia do warunków atmosferycznych, nie oznacza to, że kierowca może dopuścić się takiego zaniedbania. Może ono bowiem zostać uznane za rażące niedbalstwo i na tej podstawie ubezpieczyciel zmniejszy wysokość odszkodowania.

Opony nie wpływają na odszkodowanie z OC

Sytuacja wygląda zupełnie odmiennie, gdy o odszkodowanie ubiegamy się w ramach obowiązkowego OC. – W tym przypadku ubezpieczyciele nie mają swobody w ustalaniu zasad, na jakich udzielana jest ochrona. Wszystkie kwestie reguluje bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – wyjaśnia ekspert. Ponieważ nie ma obowiązku zmiany ogumienia na zimowe, to ubezpieczyciel nie może uchylić się od wypłaty odszkodowania z polisy OC tylko dlatego, że pojazd sprawcy lub poszkodowanego mimo niesprzyjających warunków posiadał letnie opony. Dotyczy to także sytuacji, w których korzystanie z "zimówek" mogłoby uchronić przed wypadkiem lub zdecydowanie zmniejszyć jego skutki.

Assistance nie patrzy na opony

Pomoc udzielana w ramach komunikacyjnego assistance zostanie zawsze udzielona bez względu na opony. Na wsparcie ubezpieczyciela kierowca może liczyć, nawet jeśli bezsporną przyczyną uszkodzenia auta będzie brak opon dostosowanych do panujących na drodze warunków pogodowych.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku