Bezpieczna podróż czyli jak spakować auto

i

Autor: Shutterstock

Bezpieczna podróż czyli jak spakować auto

2017-08-25 2:00

Choć wakacje juz sie kończą, przed nami jeszcze wiele wyjazdów na weekendy, urlopy, święta. Bezpieczeństwo podróży w ogromnej mierze zależy od odpowiedniego zapakowania samochodu.

Przede wszystkim staraj się, aby nie podróżowały w środku samochodu żadne większe i ciężkie przedmioty. Niewinny laptop pozostawiony luzem na tylnej kanapie to ok. 2kg., które podczas wypadku i przeciążeń wówczas działających wielokrotnie zwiększa swoją masę i może spowodować nawet tragiczne obrażenia. Parasolka może stać się ostrym nabojem przebijającym wszystko, a brytfanka z ciastem na tylnej półce w trakcie wypadku działa jak gilotyna! Szklane butelki z napojami, narzędzia, itp., itd. – niewinne przedmioty nagle mogą się stać przyczyną życiowej tragedii. Jeśli więc zabierasz coś ze sobą do środka auta, to schowaj do zamykanych schowków. Rodzinny urlop oznacza dużo ciężkich bagaży. Włóż je do bagażnika i ułóż je jak najniżej, aby nie zmieniać środka ciężkości auta. Inaczej samochód może cię zaskoczyć szerokim „braniem zakrętów". Pamiętaj też, że im bardziej wyładowane i ciężkie auto, tym dłuższa droga hamowania. Przestrzenie między torbami i walizkami możesz wypełnić drobiazgami typu śpiwór, koc, miękka niewielka torba itp. Dzięki temu twoje bagaże będą umocowane bardziej stabilnie.

Jeśli bagaże się nie mieszczą, pod żadnym pozorem nie demontuj półki oddzielającej przestrzeń bagażową od pasażerskiej. Przede wszystkim załadowując samochód aż po dach bardzo ograniczysz sobie widoczność, co po pierwsze może być bardzo niebezpieczne, a po drugie w czasie wypadku ciężkie przedmioty, niczym pociski przelecą przez kabinę. Nie tylko zniszczą ci samochód, ale mogą przyczynić się do śmierci podróżujących. Jeśli masz dużo bagażu, zainwestuj w bagażnik na dach. Pamiętaj, że jazda z tzw. boksem dachowym to większe zużycie paliwa, mniejsza moc i mniejsza prędkość przy manewrach. Weź to pod uwagę planując podróż. Uważaj także z przeładowywaniem bagażnika dachowego - zbyt ciężki bagaż może być przyczyną niestabilności samochodu na zakrętach. Gdy jedziesz z pasażerami i bagażem, samochód jest wtedy bardziej obciążony. Ustawienie przednich reflektorów może wymagać regulacji.

Pupil w samochodzie

Kontener jest najbezpieczniejszy do przewozu pupila

Jeśli zabierasz swojego psa lub kota na urlop, to przewoź go w klatce transportowej. Lubimy trzymać nasze pupile na kolanach, jednak stanowi to – dla nich – i dla nas poważne niebezpieczeństwo. Kontener d l a zwierzaka stanowi Najbezpieczniejsze rozwiązanie! Powinien być takich rozmiarów by umożliwiał stabilny montaż, a pupil swobodnie się w nim mieścił. Kontener przymocuj do podłogi lub do tylnej kanapy za pomocą pasów bezpieczeństwa. Inne rozwiązanie przewożenia psa to szelki – odpowiednio dobrane do wielkości zwierzęcia, dobrze założone stanowią doskonałe zabezpieczenie. Jeśli masz większego psa, optymalnym rozwiązaniem będzie samochód typu kombi. W bagażniku bez problemu przymocujesz spory kontener. Jeśli twój pupil jest nerwowy w podróży lub cierpi na chorobę lokomocyjną, przed wyjazdem skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Podczas jazdy rób przerwy. Pies powinien móc się przespacerować (koniecznie na smyczy!) i napić wody. Zabierz ze sobą miskę i wodę lub zatrzymaj się na stacji Lotos, gdzie są wystawione poidełka dla podróżujących zwierząt.

Sprawdź jaki bagażnik rowerowy wybrać do samochodu

Najwygodniejsze jest przewożenie rowerów w bagażniku. Oczywiście pod warunkiem, że masz odpowiednio dużo miejsca i łatwo odkręcane koła w rowerze. Jakie są inne opcje?

NA DACHU

Rowery na dachu ograniczają prędkość samochodu

Najpopularniejszy sposób przewożenia rowerów, to bagażnik dachowy - dwie poprzeczne belki na dachu, a do nich przymocowane specjalne uchwyty na rowery. Modeli jest wiele, ale ważne, by dobrać je właściwie do swojego samochodu i zapewnić maksymalną stabilność. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją producenta! Pamiętaj o rowerach na dachu wjeżdżając do niskiego tunelu, garażu czy garażu podziemnego.

NA TYLNEJ KLAPIE

Niestety, nie do każdego samochodu taki bagażnik pasuje. Kupując ten model, zwróć uwagę czy przewożone rowery nie zasłonią świateł samochodu oraz tablicy rejestracyjnej. Pamiętaj, że taki bagażnik zwiększa spalanie samochodu, ogranicza widoczność do tył u i blokuje dostęp do bagażnika.

WYSUWANE Z TYŁU

Szczególnie dla wysokich aut polecane są bagażniki rowerowe wysuwane z tyłu, a czasem producenci Proponują nawet zintegrowane z nadwoziem. Ceny i dostępność bardzo zależą od modelu samochodu, ale ogólnie przewożenie roweru z tyłu jest bardziej komfortowe: nie ogranicza prędkości tak, jak bagażniki dachowe, jest stabilniejsze, a z badań wynika, że zużycie paliwa jest niższe niż przy rozwiązaniach dachowych.

NA HAKU

To dobre rozwiązanie do samochodu, który ma fabrycznie zamontowany hak holowniczy

Jeśli masz hak holowniczy, możesz użyć bagażnika rowerowego montowanego na kulę haka czyli platformę. Rozwiązanie to jest znacznie stabilniejsze od dachowego i często także cichsze. Warto wybrać taki model, który ma dodatkowe oświetlenie i tablicę rejestracyjną. Uważaj przy cofaniu, ten sposób montowania roweru znacznie wydłuża twoje auto!