Mimo, że zaczyna to się w ostatnich latach zmieniać, nadal przyczyną większości wypadków jest niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu. Powodów tego może być wiele. Jazda z nadmierna prędkością może być związana z pośpiechem, z przecenianiem własnych możliwości. Inną przyczyną może być wynik nie odczuwania faktycznej prędkości, z jaką porusza się nasze auto. - Dlatego kierowcy powinni regularnie zerkać na prędkościomierz w celu kontroli szybkości – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Częstą przyczyną wypadków jest zmęczenie kierowcy. Konsekwencją zmęczenia jest mniejsza koncentracja i wydłużony czas potrzebny na reakcję, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Konieczne są więc postoje, które należy robić co 2-3 godziny. Dobrze jest także, jeśli w aucie znajduje się inny kierowca, który może zmienić tego, który już się zmęczył. Ważne jest także, aby przed planowaną podróżą kierowca mógł dobrze wypocząć. Godziny jazdy dobrze jest dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność.
Przeczytaj koniecznie: Samochodowe zwyczaje Polaków – badanie DSG
Z uwagi na szeroki zakres robót drogowych prowadzonych latem w Polsce, spodziewać się możemy utrudnień w ruchu. Ważne jest więc kontrolowanie na bieżąco aktualnego oznakowania dróg, informacji o ograniczeniach, objazdach itp. Nie jedźmy na pamięć i nie ufajmy bezgranicznie nawigacji GPS, gdyż ta może wyprowadzić nas w pole z powodu nie naniesionych na jej mapę zmian wynikających np. z rozpoczętego właśnie remontu drogi. Kiedy planujemy trasę naszego przejazdu, sprawdźmy informacje o utrudnieniach, które znaleźć można na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Patrz także: Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych
Podczas jazdy unikać należy korzystania z telefonów komórkowych, do koniecznego minimum należy ograniczyć czynności takie jak regulowanie radia czy nawigacji, aby nie odrywać wzroku od drogi, a rąk od kierownicy – najlepiej o pomoc poprosić pasażera. Prowadząc nie należy też spożywać posiłków. Ważną kwestią jest zachowanie pasażerów – nie powinni oni dekoncentrować kierowcy poprzez angażowanie go w absorbującą rozmowę czy pokazywać mu np. zdjęć lub budynków. Jeśli jedziemy z dziećmi, warto zadbać o to, aby miały się czym zająć w podroży.
>>> System viaTOLL - co to jest. Gdzie i kogo obowiązuje. Sieć płatnych dróg od 1 lipca!
Upewnijmy się też, że nasz samochód jest na pewno sprawny. - Poza oczywistą kwestią bezpieczeństwa, wykonanie napraw przed wyjazdem na wakacje ma też względy ekonomiczne. Nawet drobna, stosunkowo niegroźna awaria może doprowadzić w końcu do unieruchomienia pojazdu. Holowanie i naprawa mogą nas dużo kosztować, dlatego o wszelakie naprawy warto zadbać wcześniej – mówi Zbigniew Weseli ze Szkoły Jazdy Renault. Nie zapominajmy o tak podstawowych rzeczach jak: stan opon, poziom oleju, sprawność świateł i wycieraczek oraz ilość odpowiedniego płynu do spryskiwaczy.
Jeśli wybieramy się autem w zagraniczną podróż, przed wyjazdem zapoznajmy się z przepisami panującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Pamiętajmy, że niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych i może powodować zagrożenie. Warto wiedzieć, że występują różnice graficzne w znakach drogowych, różne mogą być ograniczenia prędkości oraz wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu.