Policja, kontrola drogowa,

i

Autor: Andrzej Lange

Akcja Znicz 2017. Jak nie podpaść policji i uniknąć mandatu?

2017-10-31 10:13

Bądź czujny na drodze. Zbliżające się Święto Zmarłych to okres wzmożonego ruchu na drogach. To również czas zwiększonej liczby kontroli prowadzonych przez policje. Aby nie podpaść stróżom prawa i uniknąć mandatu, trzeba pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących prędkości.

Sieć drogowych połączeń w Polsce jest zróżnicowana. Podczas jednej podróży możemy więc jechać autostradą, ekspresówką, przejeżdżać przez miasto czy też poruszać się poza nim. Na każdej z tych dróg obowiązują inne limity prędkości. Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą:

• na autostradzie – 140 km/h,
• na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
• na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
• na drodze dwujezdniowej, dwukierunkowej o dwóch pasachruchu – 100 km/h,
• na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. W terenie zabudowanym są inne i wynoszą:
• 50 km/h, chyba ze znaki stanowią inaczej,
• do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23:00 a 5.00.

Sprawdź też: Składki OC pójdą w górę. Wszystko przez mandaty

Istotne jest rozróżnienie strefy zamieszkania od terenu zabudowanego. Strefa zamieszkania to według "Prawa o ruchu drogowym" obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. W strefie zamieszkania kierowca może poruszać się pojazdem z prędkością maksymalną wynoszącą 20 km/h. W tej strefie pierwszeństwo zawsze mają piesi. Limity prędkości dla pojazdów ciężarowych i autobusów tylko na terenie zabudowanym są takie same jak dla aut osobowych.

• na autostradach, drogach ekspresowych i na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku – 80 km/h,
• w terenie niezabudowanym – 70 km/h.

Podobne limity dotyczą samochodów osobowych i dostawczych z przyczepami – 50 i 60 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h w terenie niezabudowanym oraz 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

.
MAPA fotoradarów w Polsce

*kliknij na mapę aby ją powiększyć

WAŻNE!

Aby jazda była bezpieczna, kierowcy powinni pamiętać o dostosowywaniu prędkości do warunków panujących na drodze, stanu jezdni, ukształtowania terenu, pogody, widocznosci, natezenia ruchu oraz stanu i ładunku pojazdu. Należy zachowywać bezpieczny odstęp, a takze uwazac, by nie wykonywać nagłych manewrów, które mogłyby spowodować niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu.

Tradycyjnie w Święto Zmarłych odwiedzamy groby najbliższych. Wielu z nas, aby zapalić symboliczna świeczkę, wyruszy w podróż. Żeby bezpiecznie dojechać na miejsce, wrócić do domu i uniknąć mandatu, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach i niezbędnych auta.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wszystko w aucie prawidłowo działa, a więc skontrolować stan techniczny swoich czterech kółek. Zadbać o dobrą widoczność, przyczepność i sprawny system hamowania.

Widoczność

Jesiennym problemem kierowców jest ograniczona widoczność na drodze. O ile na aurę nie mamy wpływu, to na czystość szyb, lusterek, a także stan wycieraczek już tak. Przed wyruszeniem w podróż warto je umyć specjalnymi płynami do szyb, które ograniczą ich płyn do spryskiwaczy na zimowy.

Oświetlenie

Skontroluj oświetlenie pojazdu. Wszystkie światła – pozycyjne, mijania, drogowe, kierunkowskazy, awaryjne, hamowania, cofania, przeciwmgielne muszą działać. Zwłaszcza te ostatnie w tym czasie mogą być bardzo przydatne.

Zimówki

Bezpieczeństwo jazdy zależy w dużej mierze od stanu opon. O tej porze roku temperatura często spada już poniżej 7 st. C. W takich warunkach letnie opony tracą przyczepność, co zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu na mokrej nawierzchni. By tego uniknąć, trzeba wymienić opony letnie na zimowe.

Skontroluj hamulce

By czuć się bezpiecznie na drodze, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na układ hamulcowy. Sprawny układ hamulcowy o tej porze roku jest szczególnie ważny. Zwróć szczególną uwagę na klocki – czy nie są zbyt wytarte i czy tarcze hamulcowe mają równą powierzchnię, i czy przypadkiem nie wycieka płyn hamulcowy. O tym, że z hamulcami jest coś nie tak, świadczą, m.in. wydłużenie drogi hamowania, dym wydobywający się z kół czy też szybkie zużywanie płynu.

Wyposażenie auta

Lista obowiązkowego wyposażenia nie jest zbyt długa. Każdy samochód osobowy musi mieć na pokładzie obowiązkowo:
• gaśnice,
• trójkąt ostrzegawczy.

Gaśnica musi mieć przynajmniej 1 kg środka gaśniczego i ważną homologację oraz aktualne badanie techniczne. To ostatnie trzeba odnawiać co rok bez względu na zapisy producenta gaśnicy. Powinna być ona umieszczona w miejscu łatwo dostępnym, aby w razie potrzeby jej użycia była łatwa do wyciągnięcia. Kolejnym obowiązkowym akcesorium jest trójkąt ostrzegawczy. Powinien on mieć znak homologacji. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej wielkości i powierzchni odblaskowej. Należy więc zadbać o tę homologację. Jak go ustawić w razie awarii:

• na autostradzie lub drodze ekspresowej – 100 m za pojazdem,
• na zwykłej drodze poza obszarem zabudowanym – w odległości 30–50 m za pojazdem,
• na obszarze zabudowanym – za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.

WAŻNE!

W warunkach bardzo złej widoczności (np. mgła, śnieżyca) warto ustawić trójkąt w znacznie większej odległości od samochodu.

Kiedy ustawić trójkąt ostrzegawczy?

• przy wypadku,
• po kolizji,
• po awarii samochodu,
• podczas wymiany koła.

UWAGA!

Za nieposiadanie tych elementów grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Nasi Partnerzy polecają