Posiadanie ubezpieczenia OC to ustawowy obowiązek każdego właściciela samochodu. Polisa chroni sprawcę wypadku drogowego przed finansowymi konsekwencjami zdarzenia, ponieważ ubezpieczyciel przejmuje za niego odpowiedzialność do 5 mln euro za szkody na zdrowiu i do 1 mln euro na mieniu poszkodowanego.
Sprawdź też: Ubezpieczeniowa mapa Polski: gdzie najtaniej ubezpieczyć auto
Zasady likwidacji szkód z OC przechodzą rewolucję. Od dnia 1 kwietnia 2015 r. poszkodowany już nie zgłasza się po odszkodowanie do ubezpieczyciela, u którego polisę ma sprawca wypadku. Oceną szkody i wypłatą rekompensaty zajmuje się towarzystwo ubezpieczeń poszkodowanego, które następnie samo zwróci się po zwrot pieniędzy do firmy, która chroni sprawcę zdarzenia na drodze.
Czym jest BLS
- BLS to nowa metoda postępowania po szkodzie. Dla kierowców, którzy ucierpieli w zdarzeniach drogowych najważniejsze jest, aby sprawnie otrzymać kwotę, która pozwoli na pokrycie wszystkich strat. Dzięki BLS-owi ma to być łatwiejsze, bo likwidacja szkód własnych, a nie cudzych klientów prawdopodobnie skłoni ubezpieczycieli do poprawy jakości obsługi. A to buduje lojalność i może zadecydować, czy klient ubezpieczy się w tym samym miejscu kolejny raz – tłumaczy Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń www.superpolisa.pl.
W założeniu ubezpieczyciele mają starać się o względy klientów nie tylko ceną, ale także sprawnymi wypłatami odszkodowań, przejrzystością procesu likwidacji szkody czy poprawą pracy rzeczoznawców. To z kolei oznacza, że koszty działalności towarzystw wzrosną, a w konsekwencji wyższe będą także składki i kierowcy za OC zapłacą więcej.