Wysokie ceny paliw nie dają spokoju. Jak oszczędzać paliwo w samochodzie?
Mimo niedawnych obniżek, aktualne ceny paliw wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. Analitycy ostrzegają, że korzystny efekt promocji, wprowadzonych przez niektóre sieci stacji paliw, może zostać wkrótce skonsumowany przez zbliżające się podwyżki. Szczególnie ma on dotknąć właścicieli pojazdów z silnikami diesla - cena oleju napędowego może wzrosnąć znacznie bardziej, niż benzyny bezołowiowej. Jak poradzić sobie z drożejącym paliwem? Jest kilka prostych sposobów na oszczędności.
Oszczędna jazda autem - najlepsze sposoby
Obniżenie rachunków lub faktur na paliwo jest możliwe, jeśli zaczniemy stosować się do zasad ecodrivingu. Bez obaw - nie musimy wlec się poniżej dopuszczalnej prędkości, by jeździć ekonomicznie. O wiele ważniejsza jest płynność jazdy i prowadzenie auta tak, by jak najrzadziej dotykać hamulca. Pomyślmy o tym w następujący sposób - za każdym razem, gdy hamujemy, zamieniamy drogie paliwo w bezwartościowe ciepło. To energia, którą w większości samochodów bezpowrotnie marnujemy! Gdy toczymy się siłą rozpędu, poruszamy się znacznie efektywniej, a co za tym idzie - taniej.
Jak oszczędzać paliwo? Tankuj do pełna
Lepszy jest większy, jednorazowy wydatek, czy kilka mniejszych? W przypadku tankowania, bez wątpienia korzystniej wychodzi to pierwsze. Tankowanie wiele razy, za niewielkie kwoty to strata czasu i paliwa, niezbędnego na dojazd do stacji. Pojedyncza wizyta przy dystrybutorze nie zajmuje zbyt długo, ale jeśli zsumujemy łączny czas i koszt kilku krótszych wizyt, może się okazać, że w ciągu kilku miesięcy uda nam się realnie zaoszczędzić. Poza tym, dla naszego samochodu lepiej jest, gdy jeździmy z pełnym bakiem. Niski poziom paliwa, w niektórych wypadkach może zmuszać pompę paliwową do bardziej wytężonej pracy. W baku może zgromadzić się wilgoć, a gdy regularnie "suszymy" zbiornik paliwa jazdą na rezerwie, zwiększamy szanse na zassanie zanieczyszczeń i osadów z dna baku.
Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Posprzątaj samochód
Czy czystość samochodu ma znaczenie dla zużycia paliwa? Tak, jeśli w aucie wozimy kilogramy zbędnych przedmiotów, a w bagażniku zalegają rzeczy, które już dawno powinny opuścić przytulny kufer. Wożenie dodatkowego obciążenia bez wątpienia odbija się na spalaniu i zwiększa wydatki na paliwo. To samo dzieje się, gdy jeździmy z boksem dachowym lub bagażnikiem na rowery - warto zrobić wszystko, by auto miało jak najlżej. Bez zbędnego obciążenia będzie palić mniej.
Jeśli chcesz oszczędzać paliwo, sprawdź, czy ciśnienie w oponach nie spadło
Oprócz stylu jazdy ważny jest również sprawny i gotowy do jazdy samochód. Wśród rzeczy, które mocno wpływają na zużycie paliwa warto wymienić chociażby ciśnienie w oponach. Zbyt niskie wartości sprawiają, że auto pali więcej za sprawą zwiększonych oporów toczenia. Prawidłowe ciśnienie zapewni bezpieczeństwo i pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa. Czy powinniśmy pompować koła mocniej niż jest to zalecane? Taki zabieg może dodatkowo zmniejszyć spalanie, ale z pewnością odbije się negatywnie na komforcie i bezpieczeństwie jazdy.