Aż 59% osób biorących udział w głosowaniu na temat przestrzegania prawa za kierownicą twierdzi, że najbardziej do prawidłowej jazdy mobilizuje ich wiedza o grożącym niebezpieczeństwie, 36% obawia się przyłapania i kary, a zaledwie 5% motywuje brak akceptacji społecznej dla takiego zachowania.
Wyniki ankiety potwierdziły, że działania edukacyjne i zdobywana dzięki nim wiedza mogą przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Potrzebujemy jak najwięcej świadomych użytkowników na polskich drogach. Jednak najlepszy kierowca to taki, który posiada zarówno wiedzę, jak i umiejętności.
– Wiele teorii mówi, że prawo jest tym skuteczniejsze, im bardziej społeczeństwo uznaje, że przestrzeganie go jest ważne i zgodne z akceptowanymi powszechnie normami i wartościami. Z naszego badania wynika, że brak akceptacji społecznej nie jest głównym motywatorem. To pokazuje, że zachowania niezgodne z przepisami drogowymi są przez Polaków traktowane pobłażliwie – wyjaśnia Zbigniew Weseli.
Kara za łamanie przepisów ma wpływać pozytywnie na zachowanie kierowcy i zapobiegać takiemu zachowaniu w przyszłości. Ten efekt jest widoczny w okresie do 3 miesięcy od otrzymania kary, a szczególnie przez pierwszy miesiąc. Obliczono, że w tym czasie spada o 35% ryzyko uczestniczenia takiej osoby w wypadku drogowym. Bez względu na motywacje istotne jest, aby zawsze przestrzegać przepisów, gdyż zwiększają one bezpieczeństwo na naszych drogach.