Kiedy za oknem panuje szarówka przychodzi moment, w którym zaczynamy myśleć o swoim samochodzie. Wymiana opon z letnich na zimowe to nie jedyna czynność jaką wypada wykonać przez sezonem. Aby uniknąć przedzimowego zaskoczenia, warto sprawdzić stan nadwozia, zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego oraz oświetlenia. Trzeba zadbać również o elementy, które są szczególnie narażone na ujemne temperatury. Choć większość przygotowań auta do zimy można wykonać samodzielnie, w przypadku bardziej skomplikowanych zadań warto skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika.
1. Podstawa to opony
Zweryfikowanie stanu opon zimowych oraz koła zapasowego jest podstawową czynnością. Sprawdza się głębokość bieżnika w zimówkach (minimum 3 mm) oraz ewentualne uszkodzenia. Wymiany dokonuje się gdy temperatura regularnie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeżeli mamy kompletne koła zimowe, możemy je wymienić samodzielnie. Gdy posiadamy koło zapasowe, upewniamy się, czy posiadamu narzędzia niezbędne do założenia "zapasówki". W sezonie zimowym mogą okazać się one szczególnie potrzebne, ponieważ w tym czasie łatwiej o złapanie "kapcia".
2. Zbadaj stan nadwozia
Jesień to ostatnia szansa na dokładne umycie i nawoskowanie samochodu. Pozwala to na lepsze zabezpieczenie auta przed solą drogową oraz na namierzenie wszelkich odprysków, rys i otarć lakieru. Warto je naprawić przed zimą, ponieważ zbierająca się i zamarzająca w uszczerbkach woda oraz sól mogą być przyczynami korozji. Pomoże to uniknąć poważniejszych problemów i wydatków w przyszłości. W ramach jesiennej konserwacji samochodu, warto zabezpieczyć także wszystkie uszczelki specjalnymi preparatami na bazie silikonu. Przed zimą zaleca się też sprawdzenie wycieraczek i ewentualną wymianę piór, aby nie było kłopotu z oczyszczaniem szyb podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.
3. Zajrzyj pod maskę
Sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego i hamulcowego oraz oleju silnikowego, a także uzupełnienie wszelkich niedoborów to kolejny ważny krok. Jeśli akurat wypada nam wymiana oleju silnikowego pamiętajmy, aby wybierać produkty o parametrach nie niższych niż wymaga producent naszego samochodu. Dla tych, którzy nie pamiętają numeru normy zalecanego środka smarnego, wskazówką będą informacje umieszczone na etykietach produktów.
Przeczytaj: Płyn chłodniczy - kiedy wymienić, czy można mieszać
Dokonując wymiany oleju przed zimą należy zwrócić szczególną uwagę na klasę lepkości, która określa temperaturę, w jakiej może być używany dany środek smarny. To od niej zależy w jakim stopniu produkt będzie chronił przed zużyciem współpracujące części jednostki napędowej. Wlewając do silnika nowy produkt smarny, warto pamiętać także o wymianie filtru oleju. Zużyty olej należy zlać do naczynia i oddać w warsztacie samochodowym.
4. Zimowy płyn do spryskiwaczy
Jesienią należy także wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Wiele dostępnych na rynku produktów wskazuje skuteczność przy temperaturach do -20, a nawet -30 stopni. Dzięki temu pozwalają one na bezproblemowe usuwanie zabrudzeń czy oczyszczanie szyb nawet podczas siarczystych mrozów. Jeśli w zbiorniku nadal zalega płyn letni, należy zmniejszyć jego ilość do poziomu minimalnego i dopiero wówczas dolać zimowego preparatu. Warto pamiętać aby regularnie kontrolować jego poziom – w okresie jesienno-zimowym jego zużycie bywa zdecydowanie większe.
5. Przydatne akcesoria
O tym, jak bardzo pomocne mogą okazać się zimowe akcesoria samochodowe przekonał się każdy kierowca, który choć raz zakopał się w śniegu albo nie mógł odpalić auta po mroźnej nocy. Dlatego zanim nadejdzie zima przejrzyjmy zawartość bagażnika i zaopatrzmy się w kilka niezbędnych zimowych akcesoriów: skrobaczkę do usuwania śniegu i lodu, odmrażacz do zamków, przewody rozruchowe, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, samochodową łopatę do śniegu, a nawet nieduży worek piasku, który będziemy mogli wysypać pod koła na oblodzonej powierzchni.