Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje tzw. luka derogacyjna, która pozwala odliczać podatek VAT od zakupu samochodów służbowych. Wynika ona z faktu wygaśnięcia dotychczas obowiązujących przepisów przed wejściem w życie nowych. Na chwile obecną nabywca samochodu ma możliwość odliczenia pełnego VAT od zakupu aut osobowych z homologacją zgodną z wymogami wskazanymi w aktualnie obowiązujących przepisach (samochody z tak zwaną kratką). Zgodnie z projektem, kiedy wejdą w życie nowe przepisy będzie możliwość odliczenia 50% VAT od samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Będzie to dotyczyło samochodów wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i wykorzystywanych przez nabywcę do celów prywatnych.
Co to oznacza dla rynku CFM? - W chwili obecnej mamy przez kilka miesięcy możliwość odliczenia 100% VAT od zakupu aut posiadających określoną specyfikację. Można zakładać iż wpłynie to pozytywnie na wzrost sprzedaży aut. Jeśli jakaś firma planowała zakup floty w ciągu tego roku może go przyspieszyć, aby zdążyć w czasie stosowania luki derogacyjnej. Zakup w tym czasie może przynieść spore oszczędności. Możliwym jest więc, iż tacy przedsiębiorcy zdecydują się na zakup większej ilość aut, gdyż oszczędność z pełnego odliczenia VAT może na to pozwolić. Oczywiście na dane dotyczące sprzedaży musimy poczekać – komentuje Grzegorz Bieńkowsk, ekspert od obsługi flot.
Sprawdź: Od jakich modeli samochodów będzie można odliczyć pełny podatek VAT - LISTA AUT
Co dla branży CFM zmienia się w kwestii serwisowania samochodów oraz tankowanego paliwa? - Jeśli nowe przepisy wejdą w życie w obecnym brzmieniu procent VAT jaki będzie można doliczyć od zakupu auta służbowego, od kosztów serwisowania oraz paliwa będzie wynosić 50%. Jednak w przypadku paliwa Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie pewnych rozróżnień. Jeśli przedsiębiorca będzie prowadzić specjalną ewidencję przebiegu, trasy, a także celów podróży służbowym autem i udowodni tym samym, iż samochód był użytkowany tylko do celów służbowych będzie mógł odliczyć 100% VAT od paliwa. W przeciwnym razie, będzie to tylko 50% odliczenia od podatku. Dla firm posiadających dużą flotę samochodową ten zapis może okazać się istotny. W ich przypadku możliwość odliczenia pełnego podatku VAT od paliwa może powodować istotne oszczędności – komentuje Michał Antoszkiewicz z sieci serwisów Vianor.
Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy na razie nie wiadomo. 17 grudnia Polska dostała z Brukseli wymaganą zgodę. Teraz decyzja będzie musiała przejść proces legislacyjny w Polsce. Oznacza to konieczność zatwierdzenia przez Sejm, Senat, a także przez Prezydenta RP. Do czasu wejścia w życie nowych przepisów stosowane będą zasady zgodne z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Rząd nowym projektem zajmie się już 28 stycznia projektem zajmie się rząd. Jeśli harmonogram prac legislacyjnych zostanie utrzymany, to na zakup aut z pełnym odliczeniem VAT zostało już tylko kilka tygodni.