Jazda samochodem w masce ochronnej

i

Autor: Shutterstock Jazda samochodem w masce ochronnej

Koronawirus w Polsce. Czy jazda samochodem w masce ochronnej ma sens?

2020-03-17 16:20

Puste półki w sklepach, zamknięte granice i ludzie w maskach na ulicach. Takiego widoku nie spodziewalibyśmy się jeszcze kilka tygodni temu. Koronawirus sprawił, że niektórzy zakładają nawet maskę podczas jazdy samochodem. Czy to zapewnia jakąkolwiek ochronę przed wirusem? A może daje inne korzyści?

Maski ochronne, nawet te najprostsze, jednorazowe, są dziś w cenie. W obliczu epidemii, ludzie rzucili się na ten produkt i zgromadzili jego zapas w domach. Czy stosowanie maseczek podczas jazdy samochodem daje jakiekolwiek korzyści i zapobiega zarażeniu koronawirusem?

SprawdźIle czasu koronawirus utrzymuje się w samochodzie? Rodzaj powierzchni ma duże znaczenie

W bezpośrednim kontakcie z zarażoną osobą, maseczki nie uchronią nas skutecznie przed zakażeniem. Nie ma również powodu, by stosować je podczas jazdy samochodem. Zatrzymują one kurz i pyłki, ale nie zapobiegną zarażeniu koronawirusem, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dostając się do organizmu przez usta, nos i oczy. Jedyna korzyść ze stosowania maseczki podczas jazdy samochodem to ograniczenie ryzyka zakażenia innych osób, np. współpasażerów, w sytuacji gdy sami, nawet nieświadomie (w okresie inkubacji, przy braku objawów) zarażamy koronawirusem. 

Groźniejsze są dla nas wirusy pozostawione na powierzchniach. Na niektórych tworzywach patogeny utrzymują się naprawdę długo! Pół biedy, jeśli jedziemy samochodem i załatwiamy sprawy nie wysiadając z niego. Zazwyczaj udajemy się nim jednak do sklepu lub w inne miejsce publiczne. Tu pojawia się ryzyko przeniesienia zagrożenia na klamki, kierownicę, dźwignię zmiany biegów i inne elementy, których dotykamy. Dlatego, od zakładania maseczki o wiele ważniejsza jest prawidłowa i dokładna dezynfekcja. KLIKNIJ, by sprawdzić, jak zdezynfekować auto po innym kierowcy.

Niezależnie od tego, czy mówimy o czasach epidemii, czy nie, powinniśmy pamiętać, by zadbać o układ klimatyzacji. Jego regularne czyszczenie i kontrola są ważne dla naszego zdrowia. 

Głównym zadaniem filtra kabinowego jest wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza i filtrowanie go zanim trafi do płuc kierowcy i jego pasażerów. Zapchany i zaniedbany filtr zaczyna gromadzić zanieczyszczenia, które są później wdychane w większej ilości niż zwykle. Wirusem w ten sposób prawdopodobnie się nie zarazimy, ale możemy wystawić się na działanie np. szkodliwych dla płuc grzybów, a dodatkowe zagrożenie dla układu oddechowego w tym momencie nie jest nam potrzebne

wyjaśnia Adam Lehnort, ekspert ProfiAuto.

Podsumowując, pamiętajmy o dezynfekcji rąk i sprzątaniu samochodu. Miejmy w zanadrzu płyn o działaniu bakteriobójczym, a dla pewności przewietrzmy samochód przed jazdą.

Tankując auto na stacji paliw również uważajmy na zagrożenie zarażeniem koronawirusem - dowiedz się dlaczego - KLIKNIJ i SPRAWDŹ

Sonda
Czy jeździsz samochodem w masce ochronnej?

Nasi Partnerzy polecają