Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 marca br. przywróciło tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną na okres od 15 marca br. do 24 marca br. Następnie nowelizacja rozporządzenia przedłużała ten czas o kolejne 20 dni – od 25 marca br. do 13 kwietnia br.
Do kiedy zamknięte granice?
Jeszcze kolejna zmiana ponownie przedłużyła kontrolę o 20 dni - od 14 kwietnia br. do 3 maja br. Kiedy wszystko miało już wrócić do normy, Minister Mariusz Kamiński podpisał kolejną nowelizację, na mocy której kontrola została przedłużona na okres od 4 maja br. do 13 maja br., czyli o dodatkowe 10 dni.
Kiedy sytuacja na granicach wróci do normy i ponownie zostaną otwarte? Wszystko wskazuje na to, że jeżeli w najbliższych dniach nie zaistnieją bardzo optymistyczne okoliczności, sanitarne kontrole graniczne oraz obostrzenia zostaną utrzymane.
Gdzie można przekroczyć granicę?
Na tę chwilę kontrola graniczna jest prowadzona przez Straż Graniczą, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze. Granicę wewnętrzne można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.
Kto może przekroczyć granice?
Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane są ograniczenia dla cudzoziemców. W zakresie ruchu osobowego na kierunku wjazdowym do Polski na lądowych przejściach granicznych oraz w lotniczych i morskich przejściach granicznych przekraczać granicę państwową mogą:
• obywatele RP;
• cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
• cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka;
• szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno- konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin;
• cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;
• cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP, czyli cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach co obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zaświadczenie o wpisie do ewidencji w sprawie pracy sezonowej, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
• cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych polegających na transporcie towarów lub przewozie osób;