Czy POZWOLENIE NA GARAŻ jest konieczne - radzi prawnik, Maciej Krakowiński

2011-09-19 20:34

- Chciałbym postawić na mojej działce niewielki przenośny blaszany garaż, w którym będę trzymał samochód. Sąsiad powiedział mi jednak, że potrzebne jest pozwolenie. Ten sam sąsiad ma u siebie za domem podobną blaszaną szopę, na postawienie której żadnego pozwolenia nie potrzebował. Dlaczego więc ja miałbym się o nie starać? Radzi adwokat Maciej Krakowiński, Kancelaria Adwokacka Krakowiński, Krakowińska, Łódź ul. Żwirki 6, tel. 42-636-40-42, www.adwokat-lodz.eu

- Dlatego, że garaż jest obiektem budowlanym, a budowę obiektu budowlanego można rozpocząć wyłącznie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Pozwoleń nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym ich liczba na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. Jeśli szopa sąsiada spełnia powyższe warunki, wymienione w ustawie Prawo budowlane, to rzeczywiście na jej postawienie nie była potrzebna zgoda. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki gospodarcze i ich usytuowanie, garaż nie jest budynkiem gospodarczym. Nie jest to obiekt przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych ani nie służy do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu, ani (w zabudowie zagrodowej) płodów rolnych. Jak sam pan przyznaje, będzie w nim stał pana samochód.

Nie ma też znaczenia, że garaż, który zamierza pan postawić, będzie przenośny, czyli nie będzie trwale połączony z gruntem. Ustawa Prawo budowlane wprawdzie zwalnia z wymogu pozwolenia na budowę obiekty tymczasowe, ale tymczasowość nie polega w tym wypadku jedynie na nietrwałym połączeniu z gruntem. Obiekt tymczasowy, do którego postawienia wymaga się wyłącznie zgłoszenia o budowie, musi być przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy. Tak więc bez pozwolenia na budowę może pan postawić garaż co najwyżej na 120 dni. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę składa się do starosty lub (w przypadku miast na prawach powiatu) do prezydenta miasta. W przypadku garażu przenośnego do wniosku nie trzeba dołączać projektu budowlanego.