Wyobraźnia i oczy dookoła głowy
Codzienna podróż na trasie dom-praca daje średnio siedem godzin tygodniowo spędzonych w aucie – wynika z badań CBOS. Po pewnym czasie droga wydaje się tak znana, że przemierzamy ją jadąc "na pamięć". Niestety w wielu przypadkach, przyzwyczajenia wygrywają ze zdrowym rozsądkiem. W "swoim terenie" prowadzimy rozmowy telefoniczne bez zestawu głośnomówiącego, sprawdzamy posty na Facebooku, poprawiamy makijaż, czy jemy za sterem. Takiego obniżaniu skupienia nie można się poddawać nawet jadąc tą samą znajomą trasą. Priorytetem "za kółkiem" jest wyobraźnia pozwalająca przewidzieć nagłe zagrożenia. Szczególną czujność należy zachować na osiedlowych uliczkach, w pobliżu szkół, targowisk lub blokowisk, gdzie ruch pieszych jest w zmożony, a prędkość ograniczona.
Odpowiednie przygotowanie do jazdy
Jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności. Istotną kwestią jest regularna kontrola działania wycieraczek i świateł. Każdorazowo należy także sprawdzić ułożenie lusterek. Poprawę widoczności w słoneczne dni, lub w przypadku wad wzroku mogą zapewnić nam również odpowiednie okulary. Zanim uruchomimy silnik samochodu i zapniemy pasy bezpieczeństwa, zwróćmy też uwagę na sposób, w jaki siedzimy. Powinien być on nie tylko wygodny, lecz również pozwalać nam w pełni kontrolować to, co dzieje się wewnątrz pojazdu i na drodze.
Komfort jazdy zapewni postawa, w której plecy oraz pośladki całkowicie stykają się z fotelem. Istotne jest także prawidłowe ułożenie ramion oraz ich odległość od kierownicy. Wykonując manewr skręcania nie powinniśmy zmieniać ułożenia nadgarstków, a jedynie zginać lekko łokcie. Także nasze kolana po maksymalnym wciśnięciu pedałów muszą pozostać lekko ugięte, a prawa pięta znajdować się w jednej linii z nożnym hamulcem. Obowiązek to również bezwzględne zapięcie pasów bezpieczeństwa i pilnowanie, by inni także stosowali się do tego przepisu.
Dobre nawyki i ręce na kierownicy
Podczas prowadzenia pojazdu powinniśmy do minimum ograniczyć wykonywanie czynności niezwiązanych z jazdą. Ręce służą do prowadzenia, a nie trzymania kubka z kawą, kanapki czy papierosa. Rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego w Polsce jest nawet karana mandatem. Te wszystkie czynności skutecznie obniżają koncentrację na drodze. Jeśli jednak rozmowa przez telefon jest nieuniknione, to warto zaopatrzyć się w sprzęty, zwiększające bezpieczeństwo i komfort kierowcy. Zestawy głośnomówiące pozwalają prowadzącemu pojazd rozmawiać przez telefon bez trzymania słuchawki przy uchu.