Pamięć bywa zawodna, zwłaszcza gdy jest się niepraktykującym kierowcą. W takim przypadku wiedzę należy odświeżać, aby zapobiec wypadkom na drodze. Dotyczy to zarówno kierowców, jak też rowerzystów czy pieszych. O czym najczęściej zapominają uczestnicy ruchu drogowego?
W świetle nowych przepisów
W tym roku obowiązują nas nowe przepisy. Przede wszystkim każdy kierowca powinien ułatwić przejazd służbom ratowniczym, czyli współtworzyć z innymi tzw. korytarz życia. Ponadto wielu kierowców nadużywa lewego pasa, z którego należy korzystać wyłącznie podczas wyprzedzania, zamiaru skrętu w lewo bądź gdy oba pasy są zakorkowane. Obowiązkowa jest także jazda na suwak, od której również istnieją wyjątki. Warto też zaznajomić się z nowymi znakami dotyczącymi odcinkowego pomiaru prędkości. Poza tym, jak pokazuje film poniżej, w niektórych przypadkach konieczne może się okazać również powtórzenie podstawowych zasad o ruchu drogowym i znaki.
Świadomi od najmłodszych lat
Uczestnikami ruchu są nie tylko osoby kierujące pojazdami, ale także dzieci, które każdego dnia pieszo pokonują drogą do przedszkola lub wsiadają na rower. Aby zapewnić im bezpieczeństwo Circle K Polska wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem organizują program edukacyjny skierowany do przedszkolaków i rodziców pn. „Drogowe ABC”. Dzięki akcji dzieci zdobywają wiedzę dotyczącą zachowania się na drodze, bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych, poruszania się na rowerze, hulajnodze, znajomości numerów alarmowych oraz podstaw udzielania pierwszej pomocy. Każdy maluch biorący udział w programie otrzyma dodatkowo edukacyjne materiały w formie kolorowanek i odblasków, a nauczyciele będą mogli skorzystać z gotowych scenariuszy lekcji.
„Drogowe ABC” – inwestycja w przyszłość
Budowanie świadomości najmłodszych i nauka prawidłowych zachowań na drodze to większe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Dzięki pierwszej edycji programu „Drogowe ABC” blisko 25 tysięcy dzieci dowiedziało się, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze – własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że wiele dzieci w drodze do przedszkola pokonuje przejścia dla pieszych, mija sygnalizację świetlną, o zmierzchu przemieszcza się wzdłuż ruchliwych ulic. Nauczenie i utrwalanie właściwych zachowań u dzieci to również kształtowanie przyszłych kierowców – osób wrażliwych, z wyobraźnią i znających podstawowe zasady ruchu drogowego.