Uważaj na martwe pole
Przejeżdżając obok TIR-a trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że jego kierowca ma ograniczoną widoczność. Choć w przypadku samochodów osobowych wysoka pozycja za kierownicą faktycznie ją poprawia, w pojazdach ciężarowych działa to tylko w przypadku obserwowania drogi daleko przed pojazdem. Pojazdy ciężarowe mają bardzo dużą tzw. martwą strefę i nie znajduje się ona tylko za pojazdem, ale także przed nim oraz z boku.
Planuj wyprzedzanie
Należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania dużych samochodów ciężarowych. Nie tylko nie mamy wtedy pewności, co znajduje się przed nim, ale także czy kierowca nas widzi. Dlatego zamiar wyprzedzania należy sygnalizować odpowiednio wcześniej, nawet jeśli manewr ten wykonujemy na drodze wielopasmowej.
Zobacz: Karma wraca! Drogowy szeryf z TIR-a ukarany
Nie zajedź drogi
Bardzo ważne jest by przy zmianie pasa ruchu nie zajechać TIR-owi drogi i nie wpychać się przed niego "na wcisk". Najlepiej zachować większy odstęp niż przed samochodem osobowym, ponieważ ze względu na dużą masę samochodu ciężarowego jego droga hamowania jest znacznie dłuższa. Także w tej sytuacji nie można zapominać o ograniczonym polu widzenia kierowcy TIR-a.
Zostaw miejsce na zakręcie
Szczególna ostrożność niezbędna jest na zakrętach i skrzyżowaniach. Rozmiary TIR-a powodują, że potrzebuje on dużo więcej przestrzeni by skręcić, a tył naczepy często mocno zachodzi na zewnętrzną stronę zakrętu. Lepiej zachować bezpieczną odległość od takiego pojazdu, zamiast próbować go wyminąć. Gdy duży samochód ciężarowy skręca w prawo istnieje ryzyko, że wyjedzie częściowo na sąsiedni lewy pas, a jeśli auto osobowe znajduje się w jego martwym polu, łatwo może dojść do kolizji.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest obowiązkiem kierowcy w każdej sytuacji, jednak w przypadku, gdy chodzi o TIR-a lub autobus, dystans ten powinien być jeszce większy. Duże pojazdy przyczyniają się do powstawania podmuchów wiatru, które czasem mogą nawet zepchnąć niewielkie auto osobowe na sąsiedni pas.
Dodatkowe utrudnienie stanowią też opady deszczu czy śniegu. Spod kół pojazdu ciężarowego (nawet wyposażonego w chlapacze) tryskają większe ilości wody i błota pośniegowego, niż spod auta osobowego. Gdy gwałtownie zbliżymy się do takiego pojazdu, możemy na kilka sekund stracić widoczność przez przednią szybę. Podobnie dzieje się, gdy na przednią szybę spadnie śnieg zalegający na dachu poprzedzającego pojazdu ciężarowego.