Dziecko bezpieczne w samochodzie

i

Autor: Shutterstock

Dziecko bezpieczne w samochodzie

2020-02-21 10:35

Nie wolno przewozić dziecka niższego niż 150 cm bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego. Niefrasobliwym rodzicom grozi za to mandat w wysokości kilkuset złotych i 6 pkt karnych. Jednak nie tylko o mandat tu chodzi – przewożąc dziecko bez fotelika, narażamy jego życie i zdrowie!

Co jeszcze o przewożeniu dzieci samochodem mówią przepisy?

  • Dopuszczają możliwość przewożenia dziecka na tylnym siedzeniu bez fotelika w zapiętych pasach bezpieczeństwa pod warunkiem, że dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i waży więcej niż 36 kg.
  • Nie można przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu, jeśli samochód ma aktywną poduszkę powietrzną. Dziecko w wieku do lat 3 nie może być w ogóle przewożone samochodem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa.
  • Obowiązuje również przepis będący ułatwieniem dla rodzin mających więcej niż dwójkę dzieci. Jeśli w aucie są już zamontowane dwa foteliki dla dzieci i wstawienie trzeciego jest niemożliwe, wówczas trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przewożone na tylnej kanapie bez fotelika, przypięte jedynie standardowymi pasami bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że mimo iż jest to dozwolone, jazda małego pasażera bez fotelika to zawsze duże ryzyko.

Jaki fotelik dla dziecka

Fotelik samochodowy musi być dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Głowa dziecka nie może wystawać ponad zagłówek, a pasy uprzęży muszą być ustawione na odpowiedniej dla dziecka wysokości.

Lepiej kupować fotelik w sklepie stacjonarnym. Dziecko będzie mogło na nim usiąść, a specjalista doradzi nam fotelik odpowiedni dla dziecka. Gdy kupujemy fotelik, pamiętajmy też, że musi on być dopasowany nie tylko do naszego dziecka, ale także do samochodu. Większość sklepów stacjonarnych umożliwia przymierzenie fotelika do auta przed zakupem. Najlepszy fotelik, ale niepasujący do rozmiarów kanapy samochodowej i pasów bezpieczeństwa nie ochroni naszego dziecka w czasie wypadku.

Nie kupujmy fotelika niskiej jakości, najtańszego, bez niezależnych testów. Wydamy pieniądze, a fotelik nie spełni swojej roli. Nie kupujmy także fotelików używanych, bo materiały użyte do produkcji tych sprzętów się starzeją. Tu chodzi o bezpieczeństwo naszego dziecka! Eksperci są także sceptyczni w stosunku do podkładek. Chronią one kierowcę przed mandatem, ale dziecka w czasie wypadku już nie. Tylko fotelik zapewnia ochronę boczną, stabilizację głowy i pleców. Pamiętajmy, gondola nie zastąpi niemowlęciu fotelika. Podróż w gondoli wiąże się z wyższym ryzykiem obrażeń niż w przypadku prawidłowo dobranego fotelika z trzypunktową uprzężą. Warto też wiedzieć, że z przeprowadzonych testów zderzeniowych wynika, że najbezpieczniej jest przewozić dziecko jak najdłużej tyłem, nawet do wieku 5 lat. Podczas wypadku obciążenie na szyję jest 5-krotnie niższe niż przy foteliku montowanym przodem.

3 zasady montowania fotelika w samochodzie

1. Zamontujmy fotelik „na sztywno”
W samochodzie fotelik zamontujmy zgodnie z instrukcją producenta. Nie stosujmy żadnych własnych patentów, by ustabilizować fotelik – nie upychajmy koca, nie dociskajmy fotelem. Tu chodzi o bezpieczeństwo naszego dziecka!

2. Mamy poduszkę powietrzną, to woźmy dziecko z tyłu
Nie przewoźmy dziecka z przodu, gdy mamy aktywną poduszkę powietrzną. Najlepiej w ogóle nie przewoźmy go z przodu, nawet jeśli odłączymy poduszkę. Najbezpieczniejszym miejscem w aucie jest siedzenie za kierowcą.

3. Dobrze zapnijmy pasy
Zapinając dziecko, zwróćmy uwagę, czy pasy są odpowiednio poprowadzone i napięte, czy nie są skręcone. Pasy mają przebiegać w obręczy biodrowej i barkowej tak, by nie tylko podtrzymywać dziecko, ale też minimalizować obrażenia w sytuacji wypadku. Pas nie może biec wzdłuż szyi i po krtani, bo w chwili wypadku może dojść do uduszenia dziecka.

NA KTÓRE ATESTY ZWRACAĆ UWAGĘ

  • ADAC

Jednym z najbardziej wiarygodnych sprawdzianów jest ADAC. Tu fotelik dostaje od 1 do 5 gwiazdek. ADAC polega na przeprowadzeniu min. trzech niezależnych testów sprawdzających, czy w przypadku zderzenia czołowego, bocznego i dachowania fotelik zostanie tam, gdzie jest zamontowany, i czy coś mu nie odpadnie.

  • Regulacja i-Size lepsza niż ECE R44/04

R44/04 Ta regulacja dotyczy bezpieczeństwa. Przyjęła ją Komisja Europejska i wprowadziła w życie w 2013 r. Fotelik, który otrzymał certyfikat ECE R44/04, zapewnia tylko podstawowy standard bezpieczeństwa i tym samym dopuszczony jest do sprzedaży na terenie UE. Foteliki z atestem i-Size zapewniają większe bezpieczeństwo podczas działania dużych sił czołowych i bocznych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony okolic głowy i szyi malucha.

W CZASIE JAZDY DZIECI SIĘ NUDZĄ

Dziecko szybko będzie znudzone unieruchomieniem w samochodzie. Pomyślmy więc nad rozrywkami dla niego, bo marudząc, będzie rozpraszać kierowcę. Pozwólmy dziecku samemu wybrać jedną – dwie zabawki na podróż. Oprócz tego przygotujmy książeczki do oglądania i czytania, kolorowanki, zagadki i rebusy. Zaopatrzmy się w audiobooki – znakomici aktorzy czytają książki i wierszyki dla dzieci. W ostateczności możemy dać dziecku tablet, w którym obejrzy film, kreskówkę lub będzie mogło pograć w gry komputerowe.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PKN ORLEN, ORGANIZATOREM AKCJI #DOBRYKIEROWCA

WWW.DOBRYKIEROWCA.ORLEN.PL