ETYKIETOWANIE OPON: Nowy obowiązek od 1 listopada 2012 w całej Unii Europejskiej

2012-09-25 18:30

Dobra wiadomość dla kierowców. Nowe zasady wprowadzane przez Unię Europejską, nakazują od 1 listopada 2012 roku obowiązkowe etykietowanie opon, określające ich wpływ na wydajność paliwową, bezpieczeństwo oraz poziom generowanego hałasu. Po raz pierwszy kierowcy będą mieli natychmiastowy i czytelny dostęp do tych danych, co pomoże wybrać opony bezpieczne i oszczędne. Kategoryzacja opon mieści się w siedmiostopniowym przedziale od A do G.

Kierowcy ucieszą się wiedząc, że począwszy od listopada 2012 roku, wszystkie opony wyprodukowane po 1. lipca będą musiały zostać w Europie odpowiednio oznakowane. Poprzez ten przepis Unia Europejska chce zwiększyć świadomość klientów i skierować ich uwagę na kwestie bezpieczeństwa, zużycia paliwa i hałasu.

Co oznacza etykietowanie opon?

Etykietowanie opon oznacza dla producentów obowiązkowe umieszczanie na nowych oponach etykiety w formie naklejki. System ten będzie przyjazny, ponieważ jest już znany na przykład z lodówek. Pomógł on zmienić lodówki z prądożernych maszyn w energooszczędne jednostki w zaledwie kilka lat (w przypadku opon chodzi głównie o zmniejszenie zużycia paliwa oraz generowanego hałasu). Co więcej, etykietowanie opon jest kwestią poruszaną także poza Europą. Stany Zjednoczone i Brazylia mają podobne zamiary, podczas gdy w Japonii etykietowanie opon istnieje już od 2010 r. na zasadzie dobrowolnej.

Co pokazuje etykieta?

Etykietowanie opon daje klientom po raz pierwszy sposobność odróżnienia produktów przyjaznych środowisku od tych, które wywierają na nie bardziej negatywne skutki. Dzięki etykietom na oponach dostaniemy jednolitą i czytelną informację dotyczącą produktów pochodzących od różnych producentów. Etykieta pokazuje wydajność paliwową (aspekt zużycia paliwa), przyczepność do mokrej nawierzchni (bezpieczeństwo) i emisję hałasu podczas obrotów opony. Na przykład opory toczenia opony kategorii "A" są o około 40 procent mniejsze niż opony kategorii "G". Kategoryzacja opon mieści się w siedmiostopniowym przedziale literowym od "A" do "G", gdzie "G" to wynik najgorszy, natomiast "A" najlepszy.

Przykładowo opony klasy performance są droższe, jednak obniżają zużycie paliwa o pięć do siedmiu procent. W dłuższej perspektywie oznacza to zysk dzięki oszczędności na paliwie. Na przykład przy cenie paliwa 5,80 zł za litr, w samochodzie, który przejeżdża rocznie 20 000 kilometrów i spala 8l/100km, można zaoszczędzić ok. 740 zł! Innymi słowy, wydanie 150 zł więcej na „zieloną” oponę zwróci się w przeciągu 10 miesięcy.

Firma LANXESS udostępnia bezpłatną aplikację - KALKULATOR OSZCZĘDNOŚCI PALIWA odnoszącą się do etykiet

.