Najwyższy stopień stosowania tego typu urządzeń zabezpieczających dzieci podczas jazdy, zaobserwowano wśród najmłodszych dzieci (0-3 lata) – 92%. W pozostałych grupach wiekowych wyniósł on ok. 85-87%. Dzieci w urządzeniach zabezpieczających częściej przewozimy na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 90% przypadków). Wraz z klasą drogi poziom stosowania ten spada i na drogach powiatowych wynosi już tylko 75%.
W ogólnym rozrachunku, w samochodach osobowych dzieci zabezpieczone są w 88% przypadków. Dane te pokazują, że urządzenia ochronne najmłodszych są częściej stosowane niż pasy, które zapina w Polsce tylko ok. 80% kierowców i pasażerów. W porównaniu do ostatnich tego typu badań, przeprowadzonych w 2008 r. poziom stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci poprawił się o ok. 4%.
Sprawdź też: Zawsze przewoź dziecko w foteliku samochodowym
Badania pokazują, że w Polsce coraz skuteczniej dbamy o bezpieczeństwo dzieci w pojazdach. Przepisy prawa w jasny sposób to regulują i coraz więcej rodziców jest przekonanych o zaletach stosowania fotelików. Wpływ na to mają działania edukacyjne prowadzone w Unii i w Polsce, czego przykładem jest kampania Klub Pancernika Klika w Fotelikach. Badania wskazują również, że w przyszłości należy skupić się na kształtowaniu wśród dzieci i dorosłych poczucia, że stosowanie fotelików jest ważne i trzeba o tym pamiętać zawsze bez względu na długość i czas podróży.
Badania stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci w Polsce, przeprowadzili na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, eksperci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej.