Gdy wandale porysują nasze auto

2011-10-07 11:07

Porysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej, wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. Jeżeli więc nieznany sprawca porysuje nasze auto, możemy starać się o odszkodowanie. W pierwszej kolejności szkodę należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej. Szczegółowe terminy kiedy należy to zrobić, określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które dołączone są do polisy.

Porysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej, wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. Jeżeli więc nieznany sprawca porysuje nasze auto, możemy starać się o odszkodowanie. Jak starać się o odszkodowanie w takiej sytuacji?  gdy ktoś porysuje nasz samochód? Szkodę należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej. Szczegółowe terminy kiedy należy to zrobić określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które dołączone są do polisy. W każdej firmie ubezpieczeniowej termin ten może być inny, np. PZU należy powiadomić nie później niż w ciągu 7 dni od daty zdarzenia.

Przeczytaj koniecznie: Bezpieczeństwo naszego auta. Parkingi strzeżone i niestrzeżone

W zgłoszeniu do ubezpieczyciela powinniśmy podać pełne informacje o okolicznościach zdarzenia, tak aby firma ubezpieczeniowa miała jak najwięcej danych i mogła jak najszybciej zająć się ustaleniem odpowiedzialności i wysokości odszkodowania. Wysokość odszkodowania zależy od stwierdzonego przez rzeczoznawcę zakresu uszkodzeń. Na tej podstawie zostanie skalkulowany koszt usunięcia uszkodzeń samochodu i w takiej wysokości ubezpieczyciel wypłaci nam odszykowanie.

Patrz także: Czy i jak można zrezygnować z ubezpieczenia

Ustalony koszt może być pomniejszony procentowo lub kwotowo ze względu na wcześniejsze uszkodzenia nie mające związku przyczynowo-skutkowego z rozpatrywanym roszczeniem. Oprócz tego wysokość odszkodowania może być ograniczona procentowo na przykład o amortyzację, czy udział własny. Na wysokość należnego odszkodowania wpływ mają też takie czynniki jak: rodzaj, wiek oraz szczególne cechy pojazdu, a także wariant i zakres ubezpieczenia jakie posiadamy.

>>> Co robić, gdy sprawca kolizji ucieknie

Istnieją sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Decydując się na polisę autocasco i odpisując umowę warto więc zawsze sprawdzić jakie zdarzenia nie są objęte ochroną ubezpieczeniową. Jednym z wyłączeń jest np. sytuacja, gdy szkoda została spowodowana przez kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości. Klient może nie uzyskać też odszkodowania jeśli poda nieprawdziwe dane dotyczące okoliczności powstania szkody lub nie posiada ważnego dowodu rejestracyjnego.

Nasi Partnerzy polecają