Mandat za zbyt wolną jazdę - tamowanie ruchu
O tych mandatach słyszy się rzadko, bo policjanci nieczęsto decydują się na ukaranie kierowcy za zbyt wolną jazdę. Nie oznacza to jednak, że snucie się na drodze i utrudnianie ruchu innym kierowcom nie jest zagrożone karą. Taryfikator przewiduje mandat za tamowanie ruchu, a w praktyce może to być właśnie zbyt wolna i uciążliwa dla innych uczestników ruchu jazda.
Kiedy dostaniemy mandat za zbyt wolną jazdę?
Przekraczanie prędkości i jazda grubo "ponad limit" jest znacznie bardziej niebezpieczna, ale nie oznacza to, że tamowanie ruchu nie powoduje zagrożenia na drodze. Powolna jazda może być źródłem niebezpiecznych sytuacji i bez wątpienia pogarsza płynność ruchu. Najgorsza jest sytuacja, w której między samochodami na drodze występuje znaczna różnica prędkości. Często spotykaną sytuacją jest ta, w której na drodze np. o dopuszczalnej prędkości 80 km/h niektórzy jadą 10-20 km/h ponad limit, a niektórzy utrzymują miejskie 50 km/h. Choć prawo łamią tylko Ci pierwsi, jadący zbyt wolno również przyczyniają się do utrudnienia drogowej sytuacji - zdecydowanie lepiej jest jechać z maksymalną dopuszczalną prędkością, jeśli tylko drogowe warunki na to pozwalają.
Zbyt wolna jazda jest karalna - jaki mandat?
Mandat za zbyt wolną jazdę jest nakładany na podstawie zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Te kwestie reguluje art. 19 ust. 2 pkt 1, który nakazuje kierującemu jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom. Taryfikator mandatów, który zaczął obowiązywać na początku 2022 roku pozwala mundurowym nałożyć na zbyt wolno jadącego kierowcę mandat w wysokości 500 zł. Grozi za to również 8 punktów karnych! Kara jest więc surowsza niż przed rokiem - do 2022 roku mandat wynosił bowiem 200 zł.
Mandat za tamowanie i utrudnianie ruchu
Bez obaw, nikt nie ukarze nas za zachowanie szczególnej ostrożności, zwalnianie przed przejściem dla pieszych, czy powolną jazdę w trudnych warunkach atmosferycznych. Kara za tamowanie ruchu, choć bywa nakładana na kierowców, należy raczej do rzadkości i jest ostatecznością. Pamiętajmy jednak, że utrudniać ruch możemy zarówno pędząc zbyt szybko, jak i snując się zbyt wolno. Płynność jazdy nigdy nie powinna stać ponad bezpieczeństwem, ale warto prowadzić pojazd tak, by nie utrudniać jazdy innym.