rodzina w samochodzie

i

Autor: Seat rodzina w samochodzie

Jak bezpiecznie jeździć w ciąży, czyli dziewięć miesięcy za kierownicą

2017-08-07 15:21

Gdy maluch w brzuchu rośnie jak na drożdżach, w głowach przyszłych mam narastają codzienne wątpliwości. Czy w trakcie ciąży można bezpiecznie podróżować samochodem? A co z pasami – zapinać je czy jednak nie? A może lepiej w ogóle zrezygnować z czterech kółek na rzecz innego środka transportu?

O ile lekarz nie zalecił inaczej, nie ma powodu do porzucania auta w garażu gdy jest się w ciąży. Kobieta przed zajęciem pozycji za kierownicą powinna kierować się swoim samopoczuciem i intuicją. – Jeżeli czujemy się dobrze i lubimy jeździć samochodem, a brzuch nam w tym nie przeszkadza, nie ma powodu, żeby odkładać kluczyki do szuflady – uważa Ola Merecz, autorka bloga o podróżowaniu z dziećmi Merecz On The Go. Warto jednak pamiętać, że u każdej kobiety ciąża przebiega inaczej. Nawet ta sama kobieta może czuć się różnie w każdej kolejnej ciąży. Dlatego należy przede wszystkim postępować w zgodzie ze sobą w danej chwili.

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Pasy bezpieczeństwa i bezwzględne zalecenie ich zapinania to rzecz, o której nie trzeba przypominać. Warto jednak zrobić to w umiejętny sposób, dzięki któremu jazda autem będzie bardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczna dla przyszłej mamy. Jak zapiąć pasy w ciąży? – Dolną część pasa umieścić odpowiednio nisko pod brzuchem. Górna część powinna przechodzić ponad nim oraz przez klatkę piersiową i obojczyk. Zapewni to odpowiednią ochronę dla obojga pasażerów – radzi Javier Luzón, Dyrektor ds. bezpieczeństwa marki Seat. Przyszła mama kierowca powinna także pamiętać o odpowiednim ustawieniu fotela. Warto odsunąć go od kierownicy na około 25 cm – jeśli kobieta nie będzie prowadzić auta, najbezpieczniejszym miejscem dla niej i jej przyszłej pociechy będzie tylna kanapa.

Dziewięć miesięcy za kółkiem

Czy jazda autem w pierwszym trymestrze jest tak samo bezpieczna jak tuż przed rozwiązaniem? Samopoczucie kobiety jest kwestią indywidualną – niektóre czują się na tyle dobrze, że po prostu odsuwają dalej fotel i chętnie wsiadają za kierownicę nawet z wyraźnie zarysowanym brzuszkiem. – Znam kobiety, które prowadziły samochód aż do ostatnich dni ciąży – mówi Ola Merecz. – Ja osobiście jednak pod koniec ciąży rezygnowałam z siadania za kółkiem. Po pierwsze, było to już po prostu niewygodne, a po drugie, przecież tak do końca nigdy nie wiemy, kiedy nadejdzie "ten" moment.

Długie podróże mogą okazać się nieprzyjemne ze względu na wzmożony apetyt i konieczność częstego korzystania z toalety. Dlatego też, jeśli już podróżować na dalekie dystanse, to najlepiej urządzając częste postoje, aby rozluźnić ciało i stymulować lepszy przepływ krwi. Przydatne będzie też posiadanie przy sobie jakiejś przekąski. Kobiety w ciąży mogą miewać nudności w czasie jazdy samochodem. W takich sytuacjach pomaga wciskanie kciuka jednej ręki w nadgarstek drugiej. Tę sztuczkę może jednak zastosować mama pasażer. Mama kierowca raczej nudności nie miewa – dodaje Ola Merecz.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Nasi Partnerzy polecają