myjnia samochodowa, mycie auta

i

Autor: Mariusz Grzelak

Jak dbać o nowy samochód? Nowoczesne auto wymaga nowoczesnego traktowania

2016-03-28 3:30

Narzekania, że nowoczesne auta są mniej trwałe, często bywają przesadzone. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że postęp technologiczny, który zaszedł w motoryzacji, wymusza zmianę przyzwyczajeń i sposobu podejścia do nowych samochodów.

Czasy, kiedy do naprawienia auta wystarczał klucz francuski, puszka smaru i młotek minęły bezpowrotnie. Nowe auta przez bardzo skomplikowaną konstrukcję częściej ulegają awariom układów elektronicznych niż mechanicznych, a awarie te bardzo często potrafią skutecznie unieruchomić pojazd. O to, czy nowoczesne samochody wymagają specjalnego podejścia, zapytaliśmy eksperta w dziedzinie eksploatacji samochodów osobowych Damiana Śmigielskiego, a także właściciela firmy detailingowej Lans Unit Bartosza Rolę.

Damian Śmigielski o nowych autach:

- Bez przerwy słyszę, że nowoczesne samochody są do kitu, nowoczesne motocykle nie mają duszy, nowoczesne telefony nie wytrzymują bez ładowania nawet jednego dnia... Z drugiej strony słyszę narzekania, że w aucie nie ma HUDa, ekran nawigacji jest za mały, motocykl za dużo pali, a telefon robi słabe filmy w ciemności. Ludzie... nie za dobrze wam? Wszystko wokół nas zmienia się, ewoluuje.

Może trochę przez wielkie koncerny, które chcą nas namówić na nowe produkty, ale trochę przez nas samych... Każdy chce nosić w kieszeni urządzenie, dzięki któremu 50 lat temu można by było przejąć kontrolę nad światem.

Zobacz też: 2016 Merceses-Benz Klasy E – nowy hipersedan

Skupmy się jednak na samochodach. Skoro chcemy żeby auto łączyło w sobie wiele sprzeczności, coś musi się zmienić. Chcemy żeby auto było bezpieczne (może w Polsce nie jest to jeszcze najważniejsze, ale...), chcemy żeby zużywało mniej paliwa i miało więcej mocy, ma być bezawaryjne, ma być multimedialne, ma obsługiwać telefon, karty SD. Najlepiej gdyby samo jeździło... Nie wywołuj wilka z lasu.

Jak to wszystko połączyć w całość? Okazuje się, że się da, ale wymaga to od użytkownika trochę odpowiedzialności, zrozumienia, myślenia... Nowoczesne auta mają osiągi aut wyczynowych sprzed 50 lat a do tego pozwalają nam oglądać na swoim pokładzie filmy i masują nasze zmęczone plecy.
.

Zapoznanie się z instrukcją obsługi to podstawa

Czy wypada więc czepiać się nowoczesnych aut, że coś z nimi jest nie tak? Absolutnie nie. Po prostu trzeba się nauczyć je obsługiwać. Trzeba wykazać odrobinę zrozumienia dla ich działania. Podstawą jest przeczytanie instrukcji. Przynajmniej raz. Warto też zerknąć w książkę gwarancyjną. Tam również można znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących eksploatacji.

Sprawdź również: Kiedy silnik samochodu zużywa się najszybciej? Dlaczego nie warto "katować" zimnej jednostki?

Niestety wielu użytkowników aut zachowuje się jak moja kochana mama. Kiedyś powiedziała, że chce mieć smartfona takiego jak mój. Podałem jej więc mój telefon i powiedziałem: Zadzwoń do mnie. Po chwili walki z telefonem mama poddała się i powiedziała, że nie chce takiego telefonu i jest on do kitu bo obsługuje się go zupełnie inaczej niż jej stary telefon... Widzicie tu pewną analogię?

Przez jakiś czas pracowałem jako mechanik lotniczy i muszę powiedzieć, że współczesne auta bardzo mi przypominają samolot pasażerski... Wymagania dotyczące codziennej eksploatacji i obsługi technicznej są bardzo wysokie, ale lata się wspaniale.
.

Nowe auta mają lepszy, czy gorszy lakier?

Jedną z podstawowych różnić pomiędzy autami kilkunastoletnimi, a dzisiejszymi jest powłoka lakiernicza. Obecnie stosowane lakiery mają ekologiczne bazy, a warstwa barwionej powłoki jest o wiele bardziej cienka niż w przeszłości. Wymagają one też zupełnie innej pielęgnacji, aby wyglądały estetycznie.

Jak należy dbać o lakier nowoczesnego auta zapytaliśmy eksperta z firmy zajmującej się auto detailigiem – Bartosza Rolę z Lans Unit:

- Przez dynamiczne zmiany technologiczne, które przynosi postęp w motoryzacji, także auto detailing musi wyznaczać nowe standardy w kosmetyce samochodowej. Podstawową kwestią działania w tej branży jest to, że w firmie pracują sami pasjonaci motoryzacji. Celem naszej pracy jest podnoszenie walorów estetycznych i wartości auta. Praca wymaga skrupulatności, zwracania uwagi na detale. W przypadku wykonywanych przez nas czynności kluczowy jest brak pośpiechu. Aby uzyskać doskonały efekt pozbawiamy karoserię nawet niewidocznych gołym okiem rys.

Przeczytaj: 5 argumentów dlaczego wymieniać olej, skoro mamy filtr oleju

W odróżnieniu od youngtimerów i oldtimerów, nowe auta są mniej odporne na czynniki atmosferyczne, ptasie odchody czy powszechnie stosowaną sól, sypaną na drogi w okresie zimowym oraz zarysowania wynikające z codziennego użytkowania auta. Zabezpieczamy auta powłokami permanentnymi (kwarcowe, ceramiczne) , wszystko odbywa się w niemalże sterylnych warunkach. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji efekt zabezpieczenia powłoką ceramiczną utrzymuję się do 2 lat codziennego użytkowania auta. Odpowiednia korekta lakieru wymaga przeprowadzenia wcześniej badania grubości powłoki lakierniczej i struktury lakieru. Aplikacja różnego rodzaju powłok zrównuje poziom mikroubytków i porów w lakierze, przez co ten staje się bardzo gładki, co w efekcie utrudnia przywieranie wszelkich zabrudzeń. Lakier staje się hydrofobowy, zostaje wydobyta głębia i intensywność koloru; powłoki pozwalają uzyskać szklisty wygląd auta.

Zabezpieczając lakier nowego auta wydłużamy okres, kiedy wygląda ono świeżo, zapobiegamy oksydacji, matowieniu lakieru i tworzymy niewidzialną ochronę przed niekorzystnymi promieniami UV.

Poza lakierem zabezpieczamy szereg innych elementów wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu ; felgi - po dokładnym oczyszczeniu i zabezpieczeniu odpowiednią do kół powłoką ceramiczną nie przywiera pył hamulcowy, łatwiej jest utrzymać ich czystość; szyby - zyskują hydrofobowość , co pozwala na rzadsze używanie wycieraczek, pęd powietrza rozdmuchuje krople wody; elementy plastikowe - dłużej zachowują swój kolor i połysk lub mat; tapicerka skórzana i materiałowa po impregnacji łatwiej się czyści i nie nasiąka rozlaną cieczą, można ją zebrać ręcznikiem.

Bardzo często nowe auto wyjeżdżające prosto z salonu sprzedaży nie jest w idealnym stanie. Posiada rysy nabyte przy transporcie czy parkowaniu, skazy fabryczne itp. naszym zadaniem jest pozbycie się wszystkich nie pożądanych uszkodzeń niewidocznych na pierwszy rzut oka. Zastosowanie odpowiedniej powłok zabezpieczających nie wyklucza późniejszego stosowania wosków i dressingów, które dodatkowo przedłużają żywot zabezpieczenia - mówi Bartosz Rola.
.

Użytkowanie auta z głową

Na podstawie powyższych wypowiedzi można stwierdzić, że nowoczesne auta wymagają specjalnego podejścia. Nie tylko skomplikowane układy elektroniczne różnią je od modeli sprzed kilku czy kilkunastu lat, ale też m.in. powłoka lakiernicza i metody dbania o nią. Koszt pełnego zabezpieczenia karoserii auta waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, ale warto rozważyć ten wydatek i właściwie zabezpieczyć karoserię auta.

Polub SuperAuto24.pl na Facebooku