Jak dbać o sprzęgło, co powoduje awarie tego podzespołu

2013-10-25 15:00

Sprawne sprzęgło w samochodzie to podstawa. Jego rolą jest tymczasowe odłączanie silnika od układu napędowego. Dzięki niemu możemy przy ciągłej pracy silnika, zmieniać biegi nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń. Nieumiejętne posługiwanie się sprzęgłem może skończyć się poważną usterką a nawet unieruchomieniem samochodu. Jak poprawnie obchodzić się z tym podzespołem, by uniknąć kosztownej w skutkach awarii?

Dlaczego sprzęgło się psuje

Awarie sprzęgła najczęściej zdarzają się w wyniku amatorskich napraw pojazdu i nieumiejętnego posługiwania się tym urządzeniem. Jednym z podstawowych błędów, który popełniają kierowcy jest zbyt gwałtowne ruszanie z miejsca. Okładziny sprzęgła zostają obciążone, co grozi jego przepaleniem. Gdy do tego dojdzie, ratunkiem może okazać się wymiana tarczy sprzęgłowej, co związane jest z koniecznością wymontowania z samochodu skrzyni biegów. Innym, nieprawidłowym zachowaniem kierowców jest używanie pedału sprzęgła poza czynnością zmiany biegów tzn. np. trzymanie nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy. Może to spowodować szybsze zużycie łożyska wyciskowego sprzęgła oraz jego okładzin. Należy zwrócić uwagę, aby podczas ruszania pojazdem opuścić do końca hamulec ręczny a przy zmianie biegów zawsze docisnąć pedał sprzęgła do końca.

Przeczytaj też: Dlaczego jazda na luzie i na wciśniętym sprzęgle jest zła

- Dbajmy o ten element samochodu, gdyż jego wymiana jest czasochłonna i przede wszystkim droga. Podczas naprawy uszkodzonego sprzęgła, warto również sprawdzić stan koła zamachowe oraz sprawdzić stan uszczelniaczy silnika. Przed ponownym montażem wyczyśćmy wszystkie elementy z pyłu pozostałego po ścieraniu się okładzin i ślady oleju – mówi Marek Godzieszka, Dyrektor Techniczny firmy Auto-Boss.

Co świadczy o uszkodzonym sprzęgle

Jednym z symptomów, który informuje nas o zużyciu sprzęgła jest sama praca pedału sprzęgła. Odczuwalnie chodzi on ciężej, co świadczy o zużywaniu się powierzchni styku łożyska oporowego ze sprężyną talerzową docisku. Kiedy po wciśnięciu pedału sprzęgła słyszymy szum dochodzący z okolic skrzyni biegów, możemy spodziewać się uszkodzonego łożyska oporowego. O zużyciu tarczy sprzęgła, świadczyć też może brak przyspieszenia pojazdu pomimo dodawanego gazu. Innymi, równie niepokojącymi objawami mogą okazać się - ruszanie samochodu dopiero po całkowitym puszczeniu pedału sprzęgła albo nasilające się szarpanie pojazdu podczas ruszania.

Zobacz także: Jak zmieniać biegi w dieslu i benzynie, żeby zaoszczędzić na paliwie

Jak poprawnie obchodzić się ze sprzęgłem

- Aby wydłużyć żywotność sprzęgła starajmy się, aby było zawsze w doskonałym stanie. Ruszajmy zawsze z najniższych możliwych obrotów silnika, unikajmy gwałtownego puszczania pedału sprzęgła oraz ruszania z piskiem opon. Czynności te znacznie wydłużą żywotność tarczy ciernej. Stojąc na światłach, czy też w dużym korku, lepiej wrzućmy bieg na luz a nie czekajmy z włączonym biegiem. Zabieg ten oszczędza wszystkie elementy sprzęgła. W samochodach z napędem na cztery koła korzystajmy z funkcji rozłączania osi – zmniejszy to obciążenie na sprzęgle nawet o około 30 procent. Ponadto zawsze dociskajmy pedał sprzęgła do końca, a gazu dodawajmy tylko wtedy, kiedy hamulec ręczny zostanie całkowicie opuszczony. Wsiadając za kierownicę zakładajmy buty na płaskiej podeszwie – tę uwagę kierujemy szczególnie do Pań. Dzięki temu nie tylko zadbamy o nasze bezpieczeństwo, ale też pozbędziemy się nawyku do jazdy na tzw. półsprzęgle – dodaje Marek Godzieszka, Dyrektor Techniczny firmy Auto-Boss.