Jeżeli mamy zamiar poruszać się podczas mgły, na początku powinniśmy skontrolować sprawność oraz czystość wszystkich świateł – zwłaszcza tych przeciwmgłowych oraz odblaskowych. Kiedy wiemy, że działają bez zastrzeżeń, nie zapomnijmy o ich załączeniu – szczególnie tylnych świateł przeciwmgłowych i przednich – o ile nasz pojazd jest w nie wyposażony. Sama jazda w tego typu warunkach atmosferycznych wymaga od nas wzmożonej koncentracji i ostrożności. Widoczność podczas mgły jest naprawdę niewielka - możemy nie zauważyć np. znajdującego się na drodze rowerzysty, czy też pieszych. Zalecane jest zatem zwracanie uwagi na to, co znajduje się nie tylko przed samochodem, ale i wokół niego. Często kierowcy podczas jazdy w tak trudnych warunkach używają świateł drogowych. Jest to jeden z największych błędów! Efekt jest odwrotny od zamierzonego i na jezdni widać jeszcze mniej. Tak zwane światła długie rozpraszają mgłę, przez co widoczność tylko się pogarsza się.
Przeczytaj: Zmiana opon na zimowe. Kiedy to zrobić? Ile to kosztuje?
Kiedy można używać świateł przeciwmgłowych
Każdy kierowca musi wiedzieć, że nie można nadużywać świateł przeciwmgłowych. Przepisy jasno mówią, że korzystanie z nich jest dozwolone wtedy, kiedy widoczność spada poniżej 50 metrów. Podobnie jest z używaniem przednich świateł przeciwmgłowych – używamy tylko przy słabej widoczności, aby nie razić samochodów nadjeżdżających z na przeciwka. Nie stosując się do przepisów, możemy otrzymać mandat karny. Punktem odniesienia, który ułatwai jazdę w tak trudnych warunkach, są linie na jezdni. Pozwalają one kontrolować położenie auta na drodze i utrzymać go w pasie ruchu. Najlepiej jechać przy prawej krawędzi jezdni i obserwować linię krawędziową.
Dowiedz się: Jak zamontować światła do jazdy dziennej LED w starszym aucie? Prada krok po kroku - ZDJĘCIA
Szczególna ostrożność i ograniczenie wyprzedzania
Jazda samochodem podczas mgły powinna być bardzo ostrożna, a prędkość odpowiednia do warunków. Nie lekceważmy pojawiających się we mgle cieni – zmniejszmy natychmiast prędkość a nawet przygotujmy do awaryjnego hamowania. Wszelkie trasy, które na co dzień znamy niczym własną kieszeń, podczas ograniczonej widoczności nie są tak proste do pokonania. Zwykłe skrzyżowanie mimo włączonych świateł może być przez nas niezauważone. Wyprzedzanie podczas gęstej mgły jest bardzo niebezpiecznym manewrem i zaleca się kierowcom, aby w złych warunkach powstrzymywali się od takich manewrów.