Zima, nawet ta niezbyt surowa, potrafi dać się we znaki samochodowi. Nieustanna wilgoć, niskie temperatury, sól oraz chemia, którą są posypywane drogi przez kilka zimowych miesięcy, mają niekorzystny wpływ na pojazd – również na jego wnętrze. Wraz z ekspertami sieci serwisów Feu Vert doradzamy, jak odświeżyć kabinę auta na wiosnę.
.
Krok pierwszy: pozbyć się wilgoci
Pierwsze cieplejsze dni wiosny to znakomita okazja do gruntownego zadbania o samochód. Zima (nawet taka, której nie towarzyszyły obfite opadu śniegu) z pewnością odcisnęła swoje piętno na kondycji kabiny. Zawilgotniała tapicerka czy dywaniki, nieprzyjemny zapach stęchlizny i wdzierający się wszędzie piasek będą skutecznie uprzykrzać eksploatację auta przez letnie miesiące. Jednym ze sposobów pozbycia się wilgoci z auta jest pozostawienie we wnętrzu kilku arkuszy pogniecionego papieru gazetowego (szarego). Innym sposobem jest np. pozostawienie na noc wewnątrz auta plastikowego naczynia z dużą ilością soli.
.
Dokładne odkurzanie kabiny
Odświeżanie wnętrza samochodu z pewnością warto rozpocząć od jego dokładnego odkurzenia. Dobrze skorzystać w tym celu z odkurzacza ze specjalnymi końcówkami pozwalającymi dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków, w których gromadzi się najwięcej brudu. Dobrym pomysłem będzie też dokładne przewietrzenie auta.
.
Czyszczenie tapicerki i plastików
Po definitywnym końcu zimy można pomyśleć o odświeżeniu tapicerki. Na rynku jest dostępnych wiele środków – pozwolą skutecznie oczyścić skórzane bądź welurowe obicia foteli. Zazwyczaj wystarczy nanieść taki środek na powierzchnię tapicerki, chwilę odczekać, po czym zetrzeć. Dobrze zadbać o oczyszczenie plastikowych elementów wnętrza – lśniące plastiki skutecznie nadadzą kabinie "świeższego" charakteru. Dodatkowo przy użyciu odpowiednich preparatów zabezpieczymy je na letnie miesiące przed szkodliwym działaniem promieni UV.
- Nie zapomnijmy o gumowych elementach wnętrza – uszczelkach wokół szyb czy drzwi. Odpowiednie preparaty na bazie silikonu usuną z nich zimowe zabrudzenia, nadadzą połysk oraz zabezpieczą przed szybszym starzeniem i mikropęknięciami – doradza ekspert z warszawskiego serwisu Feu Vert.
.
Zadbaj o niewidoczne dla oka
Z punktu widzenia komfortu jazdy i naszego zdrowia najważniejszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać po zimie we wnętrzu samochodu, jest zadbanie o układ klimatyzacji oraz wentylacji pojazdu. Zmienna temperatura, a także wilgoć panująca w kanałach wentylacyjnych sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów, które – po włączeniu nawiewu – dostają się do wnętrza kabiny, powodują alergie, infekcje i nieprzyjemny zapach. Również zawilgocony po zimie filtr kabinowy przy wyższych temperaturach staje się wylęgarnią drobnoustrojów i przyczynia się do uciążliwego parowania szyb. Z tego powodu na wiosnę z pewnością warto skorzystać z profesjonalnej usługi dezynfekcji klimatyzacji.