Zmniejsz prędkość
Wraz ze wzrostem prędkości rośnie zużycie paliwa. Żeby nie marnować benzyny, trzeba jeździć z optymalną prędkością, która mieści się w granicach 50-90 km/h. Gwałtowne przyspieszanie i ostre hamowanie albo nagłe manewry znacznie zwiększają zużycie paliwa. Samochód średniej klasy zużywa przeciętnie około 9 l/100 km. To samo auto przy agresywnej jeździe może spalić 12l/100 km. Jeśli jeździsz spokojnie, to silnik odwdzięczy ci się zużyciem 7 l/100 km.
Wrzuć wyższy bieg
Korzystanie z wyższych biegów jest bardziej ekonomiczne i może zmniejszyć zużycie paliwa (podróżowanie ze stałą prędkością na niskich biegach zwiększa zapotrzebowanie samochodu na paliwo). Dlatego wrzuć wyższy bieg najwcześniej jak to możliwe - już przy prędkości 50 km/h warto przełączyć auto na czwarty bieg, a nawet piąty.
Wyłączaj silnik na postoju
Jeśli stoisz w korku z włączonym silnikiem, zużywasz paliwo. Opłaca się wyłączyć silnik, gdy zatrzymujesz samochód na dłużej niż minutę. W nowoczesnym aucie wyłączenie silnika w trakcie postoju dłuższego niż 10 sekund już zaczyna przynosić oszczędności.
Kontroluj świece i filtry
Filtr powietrza, paliwa i filtr powietrza w klimatyzacji - jeśli chcesz oszczędzić na paliwie (nawet do 10 proc.) i nie mieć kłopotów z silnikiem, po przejechaniu 10-15 tys. km powinieneś wymienić albo chociaż przeczyścić. Świece i przewody wysokiego napięcia - po przejechaniu 15-20 tys. km mogą być zużyte lub zanieczyszczone i pora je wymienić. Czujnik tlenu - sygnalizuje, że niektóre parametry spalania, takie jak np. stosunek powietrza do paliwa w mieszance, są źle dobrane, przez co silnik gorzej pracuje.
Napompuj koła
Gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie, samochód musi zużywać więcej paliwa. Właściwie napompowane koła pozwolą ci zaoszczędzić 3-5 proc. pieniędzy wydawanych na paliwo.
Mądrze korzystaj z klimatyzacji
Klimatyzacja kosztuje. Klimatyzator, w który wyposażony jest samochód, jest dodatkowym obciążeniem dla silnika i zwiększa zużycie paliwa. Często możesz zrezygnować z włączenia klimy - przy niższej temperaturze na zewnątrz albo jeździe z niewielką prędkością czy staniu w korku - wystarczy uchylić okno.
Zamontuj gaz
Cena litra gazu jest prawie dwa razy niższa niż benzyny. Aby oszczędzić, trzeba najpierw zainwestować, a montaż nowoczesnej instalacji to wydatek rzędu 2-3 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty serwisowania instalacji i droższe przeglądy. Żeby zorientować się, czy montowanie instalacji się opłaci, trzeba zestawić wydatki związane z jazdą autem na benzynie i autem na gazie. Na pewno warto pomyśleć o gazie, jeśli często wyruszamy w dalekie trasy.