Do listy przedmiotów, które zawsze warto mieć przy sobie, od niedawna zaliczamy maseczkę. Niezależnie od tego, czy nosimy ją w trosce o zdrowie, czy po to, by uniknąć mandatu, powinniśmy zwracać uwagę, by korzystać z niej w sposób, który zmniejszy szanse na zakażenie, a nie ułatwi przeniesienie infekcji. Nieprawidłowe obchodzenie się z maseczką może narazić nas na kontakt z patogenem.
Sprawdź: Za jazdę bez maseczki dostaniesz 30 tysięcy zł kary! Ruszają ostre kontrole
Wielu kierowców zastanawia się, jak przechowywać wielorazową maseczkę w aucie. Choć tak naprawdę powinniśmy ją dezynfekować po każdym użyciu nie zawsze jest to możliwe. Mamy dla Was jednak wskazówki dotyczące przechowywania i używania maseczki podczas codziennych podróży.
Maseczka za kierownicą - czy trzeba ją zakładać?
Gdy jedziemy sami, noszenie maseczki nie jest konieczne. Jeśli mamy na pokładzie koleżankę, znajomego, współpracownika lub kogokolwiek, z kim nie dzielimy gospodarstwa domowego, powinniśmy zasłaniać usta i nos.
Nie przegap: Czy można zarazić się koronawirusem w pociągu? Zatrważające wyniki badań
Jeśli nasza podróż ogranicza się do krótkiej wycieczki do sklepu, najlepiej założyć maskę już w domu i zdjąć ją dopiero po powrocie. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnego dotykania środków ochronnych i nie będziemy musieli odkładać maseczki w aucie.
Gdzie odkładać maseczkę w aucie?
Powiedzmy, że musicie zdjąć maseczkę za kierownicą - zostawiacie ją w aucie, chcecie się napić lub macie przed sobą dłuższą podróż. Najlepiej będzie umieścić ją pod lusterkiem, zawieszoną za jedno z "uszu". Takie przechowywanie maseczki zmniejsza jej kontakt z powierzchniami, na których może czaić się wirus. Ponadto, w słoneczny dzień, maseczka wielorazowa nagrzewa się i schnie, sprawiając, że środowisko dla rozwoju zakażeń jest skrajnie niesprzyjające.
Sprawdź: Jedziesz samochodem za granicę? Sprawdź, czy możesz dostać mandat za brak maseczki
Wiele osób uważa, że promienie słoneczne dezynfekują maseczkę zawieszoną pod lusterkiem. To nieprawda. Po pierwsze, dotychczasowe badania wykazały, że o ile promienie UV mogą służyć do walki z wirusem, patogen musi przyjąć ich dużą dawkę, by przestał być aktywny. Szyba przednia ogranicza przenikanie promieni UV do wnętrza samochodu, a maseczka musiałaby spędzić dłuższy czas w pełnym słońcu abyśmy mogli stwierdzić, że jest "odkażona".
Gdzie nie kłaść maseczki?
Unikajmy odkładania maseczki w miejsca, których regularnie dotykamy. Środki ochronne nie powinny znajdować się w pobliżu przycisków, lewarka skrzyni biegów czy na płaskich powierzchniach, które mają tendencję do zbierania lotnych zanieczyszczeń.
Oprócz maseczki radzimy, by mieć w zanadrzu płyn do dezynfekcji. Zakładanie i zdejmowanie maseczki powinniśmy wykonywać mając czyste dłonie.