Sprawdzenie łańcucha
Przed nowym sezonem warto wyczyścić i naoliwić łańcuch. Upewnijmy się, że zębatki nie są zużyte i dobrze przylegają do siebie. Sprawdźmy także, czy łańcuch nie jest zbyt mocno napięty. Zawsze warto poprowadzić motocykl przez klika metrów, aby obejrzeć dokładnie łańcuch i skontrolować jego stan na całej długości (pod kątem sztywności lub osłabienia na każdym odcinku).
Zobacz: Nowe motocykle 125 ccm: PRZEGLĄD i CENY skuterów
Przyjrzenie się oponom
W miarę upływu czasu na oponach możemy zauważyć ślady zużycia i odnotować spadki ciśnienia. Dlatego zawsze, zanim wyruszymy w drogę, powinniśmy sprawdzić, czy bieżnik i ciśnienie są zgodne z rekomendacjami producenta. Skontrolujmy dokładnie opony pod kątem oznak widocznego zużycia, a jeśli koła naszego jednośladu mają szprychy, sprawdźmy napięcie każdej z nich.
Kontrola oleju
Jeśli od ostatniej przejażdżki minęło kilka miesięcy, to na początku sezonu warto wymienić olej silnikowy. Na pewno powinniśmy robić to regularnie, aby zapobiec niszczeniu części, dlatego nie odkładajmy tego na później. Warto sprawdzić dokładne zalecenia w dokumentacji pojazdu (liczbę kilometrów, po przejechaniu których należy wymienić olej).
Układ hamulcowy
Sprawdzenie stanu klocków hamulcowych to podstawa. Na początku nowego sezonu może być konieczne ich odpowietrzenie i wymiana płynu hamulcowego. Sprawny system hamulcowy jest niezmiernie istotny, dlatego zawsze przed wyruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić działanie zarówno przednich, jak i tylnych hamulców.
Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę, co sprawdzić kupując 125-tkę
Sprawne części
Skontrolujmy także zużycie poszczególnych części, np.: świec zapłonowych, kabli i filtrów powietrza. Utrzymujmy je w czystości i w dobrym stanie, w razie potrzeby konserwujmy smarem. Zapewni to bezpieczeństwo, podniesie wydajność oraz wydłuży życie motocykla.
Działające światła
Wydaje się to oczywiste, ale łatwo przeoczyć stan świateł w motocyklu, szczególnie jeśli podróżujemy najczęściej w dzień lub ruszamy w trasę po dłuższej przerwie. W związku z tym koniecznie sprawdźmy wszystkie światła: przednie, tylne, hamowania oraz kierunkowskazy. To one są podstawowym warunkiem widoczności pojazdu na drodze.
Akumulator
Po zimie lub dłuższym przestoju akumulator może potrzebować dodatkowego ładowania. Specjaliści z firmy Exide podpowiadają, że można to przy pomocy prostownika. Pamiętajmy, że jeśli to możliwe, warto podłączyć akumulator do prostownika po każdym użyciu. Sprawdźmy także klemy oraz bieguny akumulatora – powinny być czyste, zabezpieczone i w dobrym stanie.
Sprawdź też: Specjalna odzież na motocykl zawsze się przyda
Kask i odzież
Zanim założymy kask i wyruszymy w drogę, poświęćmy chwilę na dokładny, samodzielny przegląd kasku i innych elementów ubioru motocyklowego: rękawiczek, ochraniaczy na plecy, zestawu pierwszej pomocy oraz pozostałych elementów wyposażenia. Przyjrzyjmy się dokładnie kaskowi w celu wykrycia jakichkolwiek pęknięć lub wad, sprawdźmy także okulary motocyklowe (czy nie mają zarysowań lub pęknięć). Jeśli zauważmy jakąkolwiek wadę, mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo, wymieńmy kask i inne elementy wyposażenia na nowe.
Czysty motocykl
Na koniec umyjmy porządnie motocykl. Dzięki temu zaobserwujemy wszystko, co mogliśmy wcześniej przeoczyć, np. niewielki przeciek lub poluzowaną część.